Stabil koroner arter hastalarındakalp hızı türbülansı ilekoroner arter hastalığınınyaygınlığı ve ciddiyeti arasındaki ilişki
Heart rate turbulence in patients with stable coronary artery diseaseand its relationship with the severity of the disease
  1. Tez No: 649503
  2. Yazar: ONUR BAYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ FIRATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Kardiyoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Kalp hızı türbülansı (KHT) ventriküler erken atımlara (VEA) yanıt olarak sinüs ritmi siklüsündeki fizyolojik değişimleri ifade eder ve anormal değerlerinin mortalite artışı ile iligili olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda koroner arter hastalığında (KAH) KHT parametrelerini ve KAH'nin ciddiyeti ile arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Yöntemler: Çalışmamıza Holter incelemesinde VEA saptanmış, KAH olan 58 hasta (ortalama 58.9±10.0 yıl; 25 erkek) ile kontrol grubu olarak koroner anjiyografide normal koroner arterler saptanan 52 olgu (ortalama yaş: 55.9±9.3 yaş; 36 erkek) alındı. Yirmi dört saatlik Holter kayıtlarından KHT parametreleri olan türbülans başlangıcı (TB), türbülans eğimi (TE) hesaplandı. Koroner arter hastalığının ciddiyeti Gensini skoru ile değerlendirildi. Bulgular: İki grup arasında KHT parametreleri arasında anlamlı fark saptandı (sırasıyla, KAH ve kontrol grubu; TB: -%0.47±1.52 ve -%1.61±2.0, p=0.001; TE: 4.7±3.0 ve 6.4±3.7 ms/RR, p=0.009 TB), ayrıca TB ≥%0 ve TE ≤2.5 ms/RR değerleri patolojik olarak alındığında da KAH grubunda KHT parametreleri anlamlı olarak patolojik saptandı (sırasıyla, KAH ve kontrol grubu; TB anormal: 27 (%46.6) hasta ve 7 (%13.5) hasta, p=0.001; TE anormal: 15 (%25.9) hasta ve 4 (%7.7) hasta, p=0.004). Türbülans başlangıcı ile Gensini skoru arasında pozitif korelasyon (r=0.282, p=0.001) ve TE değerleriyle Gensini skoru arasında negatif korelasyon (r=-0.287, p=0.001) saptandı. Sonuç: Çalışmamızda KHT parametreleri KAH grubunda, kontrol gurnuna göre anlamlı olarak patolojik saptandı. Ayrıca KHT parametreleriyle KAH ciddiyeti arasında korelasyon bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Heart rate turbulence (HRT) indicates the impairment of cardiac autonomic function. With the literature containing insufficient information on HRT in stable coronary artery disease (CAD), this study aimed to investigate the role of HRT in patients with stable CAD. Methods: The study included 58 patients (mean age: 58.9±10.0 years; 25 male) with documented CAD and demonstrating ventricular premature complexes on Holter monitoring, and a control group of 52 patients (mean age: 55.9±9.3 years; 36 male) with no history of CAD and demonstrating ventricular premature complexes. HRT parameters such as turbulence onset (TO) and slope (TS) were analyzed. Angiographic Gensini score were used to evaluate CAD severity. Results: There was a significant difference in HRT parameters between the 2 groups. TO: 0.47±1.52% vs. -1.61±2.0% (p=0.001) and TS: 4.7±3.0 vs. 6.4±3.7 ms/RR (p=0.009) in patients with CAD and control group respectively. Given also that TO ≥0% and TS ≤2.5 ms/ RR values are considered abnormal, there was significant difference between the two groups; TO abnormal: 27 patients (46.6%) vs. 7 patients (13.5%), p=0.001, and TS abnormal: 15 patients (25.9%) vs. 4 patients (7.7%), (p=0.004) in CAD patients and control group respectively. A positive correlation was detected between TO and Gensini score (r=0.282, p=0.001) and a negative correlation detected between TS and Gensini score (r=-0.287, p=0.001). Conclusion: The study demonstrated that HRT variables are impaired in patients with stable CAD when compared to those in the control group, and that these variables also correlate with severity of CAD.