Sıçanlarda yanık staz zonuna epidermal büyüme faktörü, mezenkimal kök hücre ve gümüş sülfadiazinin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of epidermal growth factor, mesenchymal stem cell and silver sulfadiazine on the burn stasis zone in rats
  1. Tez No: 649518
  2. Yazar: ÖMER KÜRKLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN SOYLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yanık yara yeri iyileşmesinde kurtarılabilir alan olan yanık staz zonuna yapılacak müdahaleler ile yanığın derinliğinin ve genişliğinin artmasını engellenebilir. Bu nedenle yaptığımız çalışmada sıçanlarda Comb yanık modelini uygulayarak, adipoz doku kaynaklı mezenkimal kök hücre (MKH), insan rekombinant epidermal büyüme faktörü (EGF) ve gümüş sülfadiazinin (SSD) yanık staz zonundaki yara yeri iyileşmesi üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmada 32 adet wistar albino dişi sıçan rastgele ayrılarak 4 ayrı grup oluşturuldu. (kontrol, SSD, SSD+ MKH, SSD+EGF) Yanık modeli için ise comb yanık modeli kullanıldı. Kontrol grubuna herhangi bir tedavi verilmedi. SSD grubuna 1. günden itibaren her gün epidermal olarak SSD uygulandı. MKH grubuna yanık 1. günden itibaren her gün epidermal SSD uygulamasıyla birlikte 1. 3. 5. 7. 14. günlerde MKH subkutan olarak uygulandı. EGF grubuna yanık 1. günden itibaren her gün epidermal SSD uygulamasıyla birlikte 1. 3. 5. 7. 14. günlerde EGF intradermal olarak uygulandı. 1. gün ve 21. gün 50 cm uzaklıktan kılavuz cetvel eşliğinde çekilen fotoğraflarda 1. gün toplam yanık alanı, 21. gün iyileşmiş, iyileşmekte olan ve iyileşmeyen yanık alanı Imagej programıyla hesaplandı. 21. günün sonunda ötenazi uygulandıktan sonra alınan patoloji örneklerine H&E boyama sonrasında epitelizasyon, inflamatuar hücre yoğunluğu, fibroblast yoğunluğu, kollajen miktarı, anjiyojenez açısından semikantitatif patolojik skorlama yapıldı. Histopatolojik skor ve fotoanalitik ölçümler açısından bakıldığında tedavi gruplarında en iyi sonuç MKH grubunda, daha sonra sırasıyla EGF ve SSD grubunda bulundu. Anjiyojenez ve iyileşmeyen alan açısından ise EGF'nin MKH ve SSD'ye göre daha iyi sonuç verdiği görüldü. Çalışmamız sonucunda MKH ve EGF'nin hem histolojik hem de fotoanalitik olarak yanık staz zonunda kontrol ve SSD grubuna göre daha hızlı yara yeri iyileşmesi sağladığı, EGF'nin nekrozu önleme konusunda tüm gruplardan daha iyi sonuç verdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The deepening and the widening of the burn can be prevented by interventions to the stasis zone, which is a curable area in burn wound healing. Therefore, in this study, we aimed to investigate the effects of adipose tissue derived mesenchymal stem cell (MSC), human recombinant epidermal growth factor (EGF) and silver sulfadiazine (SSD) on wound healing in the burn stasis zone by applying the comb burn model in rats. In this study, 32 wistar albino female rats were randomly divided into 4 groups. (control, SSD, SSD + MSC, SSD + EGF) Comb burn model was used for the burns. The control group was absent from any treatment. SSD was applied epidermally to the silver sulfadiazine group every day from day 1. AD-MSCs were administered subcutaneously to the MSC group on the 1st, 3rd, 5th, and 14th days with epidermal SSD application every day starting from the first day of the burn. EGF was administered subcutaneously to the EGF group on the 1st, 3rd, 5th, 7th, 14th days with epidermal SSD application starting from the first day of the burn. On the 1st day and the 21st day, the total burn area on the 1st day and the healed, healing and non-healing burn area on the 21st day were calculated with the Imagej program. At the end of the 21st day, the pathology samples taken after euthanasia were scored semiquantitatively in terms of epithelization, inflammatory cell density, fibroblast density, collagen amount and angiogenesis after H&E staining. In terms of histopathological score and photoanalytical measurements, the best results in the treatment groups were found in the MSC group, then in the EGF and SSD groups, respectively. In terms of angiogenesis and non-healing area, it was determined that EGF gave better results than MSC and SSD. As a result of our study, we determined that both histologically and photoanalytically, mesenchymal stem cell and epidermal growth factor provided faster wound healing in the burn stasis zone compared to the control and silver sulfadiazine group. EGF gave better results than all groups in preventing necrosis.