Yoğun bakım ünitesinde alt solunum yolu örneklerinde acinetobacter baumannii üreyen hastalarda IL-8'in enfeksiyon ve kolonizasyon ayrımında tanı değeri
Diagnostic value of IL-8 in the differantiation of infection and colonization in patients with acinetobacter baumannii in lower respiratory tract samples in the intensive care unit
  1. Tez No: 649529
  2. Yazar: EBRU DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ŞENER, DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Ventilatör ilişkili pnömoni (VİP), geniş spektrumlu antibiyotiklerin yaygın kullanıldığı, mortalitesi oldukça yüksek sağlık bakımı ilişkili enfeksiyonlardan biridir. Acinetobacter baumannii (A. baumannii) ise VİP'in en yaygın etkenlerindendir. VİP'de tanıya yönelik az sayıda ve nonspesifik test vardır. Kolonizasyon tanı esnasında sıklıkla kafa karışıklığına sebep olur. Bu çalışmada enfeksiyon-kolonizasyon ayrımı yaparken A.baumannii patogenezinde önemli olduğu düşünülen interleukin (IL-8)'in distal hava yollarındaki konsantrasyonunun tanı değerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntemler: Çalışmamız prospektif metodolojik tipte bir çalışmadır. Hastanemizin Anestezi ve Reanimasyon YBÜ'de 01.05.2019 ve 31.03.2020 aralığında yatan ve endotrakeal aspirat (ETA) kültüründe A. baumannii üremesi tespit edilen 36 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalardan üremenin tespit edildiği gün ETA ve serum örneği alınarak santrifüj edilmiş ve üstte kalan kısım ayrılarak -80°C'de saklanmıştır. Hastaların demografik ve tıbbi verileri, klinisyen tarafından enfeksiyon mu yoksa kolonizasyon mu kabul edildikleri kaydedilmiştir. Çalışmanın sonunda enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemiyle örneklerin IL-8 konsantrasyonları ölçülmüştür. Enfeksiyon ve kolonizasyon grubunda serum ve ETA IL-8 değerleri istatistiksel olarak kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Ventilator associated pneumonia (VAP) is one of the healtcare associated infections where broad spectrum antibiotics are widely used and has a high mortality. Acinetobacter baumannii (A. baumannii) is one of the most common causes of VAP. There are few and nonspesific tests for diagnosis in VAP. Colonization often causes head confusing during the diagnosis. In this study, it was aimed to investigate the diagnostic value of interleukin-8 (IL-8) concentration in the distal airways, which is thought to be important in the pathogenesis of A. baumannii while differentiating infection or colonization. Matherial ve methods: Our study is a prospective methodogical study. 36 patients who were hospitalized in the Anesthesia and Reanimation ICU of our hospital between 01.05.2019-31.03.2020 and A. baumannii growht was detected in the endotracheal aspirate culture were included in the study. ETA and serum samples were taken from the patients on the day when the growht was detected, centrifuged and supernatant was seperated and stored at -80ºC. The demographic and medical data of the patients were recorded whether they were considered infection or colonization by the clinician. At the end of the study, IL-8 concentrations of the samples were measured by enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) method. Serum and ETA IL-8 values were compared statistically in the infection and colonization groups.