Düzenli egzersiz yapan ve yapmayan bireylerde esenlik, mutluluk ve comt RS4680 polimorfizm ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of wellness, happiness and comt RS4680 polymorphism in regular exercise and non-exercise
  1. Tez No: 649530
  2. Yazar: MEHMET ALİ DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KARAGÖZOĞLU, PROF. DR. KORKUT ULUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Psikoloji, Spor, Genetics, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamıza düzenli egzersiz yapan ve yapmayan bireylerde esenlik, mutluluk ve COMT rs4680 polimorfizminin ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza Sağlıklı Yaşam ve Spor Merkezindeki egzersiz programlarına düzenli katılan ve düzenli katılmayan 18 yaş üstündeki 116 birey katılmıştır. Katılımcıların esenlik düzeylerini belirlemek için Algılanan Esenlik Modeli (Adams ve ark., 1997) ve mutluluk düzeylerinin saptanması için Oxford Mutluluk Ölçeği (Hill ve Argyle, 2002) kullanılmıştır. COMT rs4680 polimorfizminin genotiplemesi için ağız içi epitel hücrelerinden DNA izolasyonu (Invitrogen, USA) yapılarak gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) metodolojisi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizleri SPSS programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between wellness, happiness and COMT rs4680 polymorphism was aimed in our study in individuals who exercise and do not. 116 people over the age of 18 who regularly attended the exercise programs at the Wellness and Sports Center and did not attend regularly. The Perceived Wellness Model (Adams et al., 1997) was used to determine the wellness of the participants and the Oxford Happiness Scale (Hill & Argyle, 2002) was used to determine their happiness levels. For the genotyping of COMT rs4680 polymorphism, DNA isolation from intraoral epithelial cells (Invitrogen, USA) was performed and real-time polymerase chain reaction (RT-PCR) methodology was used. Analyzes of the obtained data were carried out using the SPSS program.