Pulmoner trombembolide farklı antikoagulan tedavilerin hasta ilaç uyumu ve etkinlik açısından karşılaştırılması
Comparison of different anticoagent treatments in pulmonary thrombembolizm in terms of patient drug compliance and efficacy
- Tez No: 649544
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK KIVILCIM OĞUZÜLGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Allerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Pulmoner tromboemboli tedavisinde başarılı sonuç elde etmek için ilaç tedavisine uyum önemli bir faktördür. Bu çalışmanın öncelikli amacı PTE tanısı alan hastalarda antikoagülan tedavi seçenekleri arasında tedaviye uyum ve tedavi etkinliği açısından fark olup olmadığını belirlemektir. İkincil amaçlar ise tedavi uyumsuzluğuna etki eden faktörleri ve tedavi uyumsuzluğunun tedavi etkinliğine etkisini belirlemektir. Hastanemizde PTE tanısı alan 223 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Verileri tam olan 155 hasta aldıkları antikoagulan tedaviye göre 2 gruba alındı. Düşük molekül ağırlıklı heparinalan 106 ve DOAK alan 49 hastanın demografik verileri, PTE klinik ve laboratuvar bulguları, reçete ve medulla kayıtları incelendi. Tedaviye uyum DMAH alanlarda %45, DOAK alanlarda %69,4 bulundu (p=0,009). Tedavi uyumsuzluğu ile etkinliği arasında negatif korelasyon saptandı. İlaç raporu varlığının (p=0,004), oral antikoagülan kullanılmasının (p=0,005) ve malignite varlığının (p=0,045) ilaç uyumunun %80 ve üzerinde olmasında etkili faktörler olduğu saptandı. DMAH ve DOAK tedavi rejimlerinin re-emboli ve kanama dikkate alındığında benzer etkinlik ve güvenilirlik gösterdiği görüldü. SONUÇ: Antikoagulan ilaç tedavisine uyum PTE hastalarında hastalık rekkürrensini engellemektedir. DMAH ve DOAK tedavilerinin etkinlik ve güvenilirlikleri benzerdir. İlaç uyumuna etki eden en önemli nedenlerden biri ilaç kullanım raporunun varlığıdır. Bu hastanın ilaca erişimini artırarak uyumunun da artışına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Adherence to drug therapy is an important factor in achieving successful results in the treatment of pulmonary thromboembolism. The primary aim of this study is to determine the difference between anticoagulant treatment options in PTE patients in terms of treatment adherence and treatment efficiency. Secondary objectives are to determine the factors associated with non-adherence and the effect of non- adherence on treatment efficiency. The data of 223 patients diagnosed with PTE in our hospital were retrospectively analyzed. One hundred fifty-five patients with complete data were divided into 2 groups according to the anticoagulant treatment they received. Demographic data, clinical and laboratory findings of PTE, prescription and medulla records of 106 patients receiving LMWH and 49 patients receiving DOAC were analyzed. Adherence to treatment was found 45% in patients with LMWH and 69.4% in patients with DOAC (p=0.009). There was a negative correlation between non-adherence and efficacy. The presence of a drug use report (p = 0.004), the use of oral drug (p = 0.005) and the presence of malignancy (p = 0.045) were found to be factors affecting drug adherence 80% and above. Low molecular weight heparin and DOAK treatment regimens showed similar efficacy and safety in terms of re-embolism and bleeding. CONCLUSION: Adherence to anticoagulant drug therapy prevents recurrence in patients with PTE. Effectiveness and reliability of LMWH and DOAK treatments were similar. One of the most important factors affecting drug adherence is the presence of the drug use report. This increases the patient's access to medication, leading to increased adherence.