Bir ay üç yaş arası odağı saptanamayan ateşi olan çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu sıklığı ve belirteçleri
Frequency and markers of urinary tract infection in children between 1-36 months diagnosed with fever without a source
  1. Tez No: 649547
  2. Yazar: NİLGÜN KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ ÖNGEL, PROF. DR. MURAT ANIL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç Odağı saptanamayan ateşli olan çocuklarda en sık görülen ciddi bakteriyel enfeksiyon idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Bu çalışmada çocuk acil servisine başvuran ve odağı saptanamayan ateş tanısı alan çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu belirteçlerinin saptanması amaçlanmıştır. Yöntem ve Gereçler SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Acil Servisine 01.01.2019-01.09.2019 tarihleri arasında ateş yüksekliği şikayeti ile başvuran ve fizik bakıda ateş odağı saptanamayan olgular çalışmaya dahil edildi. Rektal ateş ≥ 38 °C ölçülmesi yüksek ateş olarak kabul edildi. Lökosit ve nötrofil sayısı, periferik yayma, idrar analizi, idrar mikroskopisi, CRP, prokalsitonin, kan kültürü, idrar kültürü rutin olarak yapıldı. Lomber ponksiyon takip eden hekim kararına bırakıldı. Laboratuvar tetkik sonuçlarıyla her bir olgu Rochester, Adım-Adım Yaklaşım ve PECARN Kriterlerine göre değerlendirildi. Bulgular Toplam 108 hasta (ortanca yaşı 5 ay; ÇDA: 2-19 ay; minimum 1 ay; maksimum 36 ay; 57 erkek, 51 kız) çalışmaya dahil edildi. Toplam 42 olguda (%38,8) idrar yolu enfeksiyonu saptandı. İdrar kültürlerinde en sık izole edilen bakteri Escherichae coli idi.
Özet (Çeviri)
Frequency and markers of urinary tract infection in children between 1-36 months diagnosed with fever without a source Introduction and Objective Urinary tract infections are the most common serious bacterial infection in children with fever without a source. In this study, we aimed to detect the markers of urinary tract infection in children who applied to the pediatric emergency department and were diagnosed with fever without a source. Methods and Materials Patients who were admitted to the SBU Izmir Tepecik Training and Research Hospital Pediatric Emergency Department between 01.01.2019-01.09.2019 with fever without a focus were included in the study. Rectal fever ≥ 38 ° C was considered as fever. Leukocyte and neutrophil count, peripheral smear, urine analysis, urine microscopy, CRP, procalcitonin, blood culture, urine culture were routinely performed. The lumbar puncture decision was left to the doctor in charge. Each case was evaluated according to Rochester, Step-by-Step Approach and PECARN Criteria. Results A total of 108 patients (median age 5 months; IQR: 2-19 months; minimum 1 month; maximum 36 months; 57 boys, 51 girls) were included in the study. Urinary tract infection was detected in 42 cases (38.8%). Escherichae coli was the most frequently isolated bacteria in urine cultures.