Güreşçilerde 12 haftalık kuvvet ve denge antrenmanının diz kas kuvveti ve stabilite üzerine etkisi
The effect of 12 week strength and balance training on knee muscle strength and stability of wrestlers
  1. Tez No: 649560
  2. Yazar: NASRİN PAYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CİCİOĞLU, PROF. DR. FEZA KORKUSUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma Greko-Romen güreşçilerde 12 haftalık kuvvet ve denge antrenmanının diz kas kuvveti ve stabilite üzerine etkisini belirlemek amacı ile planlandı. Çalışmaya 27 gönüllü erkek Greko-Romen güreşçi dahil edildi. Çalışmaya katılan deneklerin (n=14) deney grubu boy uzunluğu (178,4 ± 6,6 cm), vücut ağırlığı (78 ± 7,9 kg), spor yaşı ortalaması (9,7 ± 1,7 yıl) ve (n=13) kontrol grubu boy uzunluğu (174,6 ± 6,5 cm), vücut ağırlığı (78,6 ± 10,2 kg), spor yaşı ortalaması (10,1 ± 2,1 yıl) dahil edildi. Güreşçilerin kuadriceps kas bileşenleri; vastus lateralis (VL), vastus medialis (VM), rectus femoris (RF) ve hamstring kas bileşenleri; biceps femoris (BF) ve semimembranosus (SM) kaslarının sertlik ve kalınlık derecelerini ultra elastografi ile değerlendirildi. Deneklerin bacak kas kuvvetini maksimum konsentrik izokinetik kas kuvveti 60°sn ve izometrik ekstansiyon/fleksiyon 120°sn açısal hızda değerlendirildi. Agonist/Antagonist (H/Q) kas oranı 60°/s açısal hızda bir tek ilk ölçümde iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdi. Deney grubunun değerleri kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksek ve düşüş yönünde olduğu görüldü. Tüm açısal hızlarda ve her iki grupta kuadriceps kası hamstring kasından daha kuvvetli bulundu. Deney grubunda vücut ağırlık artışı ile biceps femoris kalınlık seviyesi aynı yönde arttı. Kontrol grubunda; vücut ağırlığı değişimi ile semimembranosus sertlik ve kalınlık değişimi; vücut kütle indeksi değişimi ile semimembranosus sertlik ve kalınlık değerlerinin değişimi arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönde orta düzeyde ilişki bulundu. Güreşçilerin hazırlık ve müsabaka periyodundaki antrenmanlarının; kas kuvveti, kalınlık ve sertliğini ve dengesini olumlu yönde etkilediği belirlendi. Verilen antrenman programının gövde ve diz kuvvetleri açısından önemli olduğu; bacak kas kuvvetinin gelişmesini sağlayabileceği düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the effect of 12-week strength and balance training on knee muscle strength and stability of Greco-Roman wrestlers. Twenty-seven volunteer male Greco-Roman wrestlers were included in the study. The subjects (n = 14) are the experimental group: height (178.4 ± 6.6 cm), body weight (78 ± 7.9 kg), average age of sports (9.7 ± 1.7 years) and (n = 13) control group height (174.6 ± 6.5 cm) body weight (78.6 ± 10.2 kg), mean sports age (10.1 ± 2.1 years) were included in the study. Quadriceps muscle components of wrestlers; vastus lateralis (VL), vastus medialis (VM), rectus femoris (RF), and hamstring; The stiffness and thickness of the biceps femoris (BF) and semimembranosus (SM) muscles were evaluated by ultra elastography. The muscle strength of the subjects was evaluated as maximum concentric isokinetic muscle strength at an angular velocity of 60°s and 120°s and isometric extension / flexion. A single 60°s analysis of the Agonist/Antagonist (H/Q) muscle ratio showed a statistically significant difference between the experimental and control groups in the first measurement, and the values of the experimental group were found to be significantly higher than the control group and decreased. Quadriceps muscle was found to be stronger than hamstring muscle at all angular velocities and in both groups. In the experimental group, body weight increased and biceps femoris thickness increased in the same direction. In the control group; a moderate statistically significant positive correlation was found between the change in body weight and in semimembranosus stiffness and thickness, and in body mass index and in semimembranosus stiffness and thickness. The training of the wrestlers during the preparation and competition period; it was determined that it positively affected muscle strength, thickness and stiffness and balance. The training program given is important in terms of trunk and knee strength; suggests that it can improve leg muscle strength.