Sivil toplum kuruluşları hakkında hazırlanan vignettelerle öğrencilerin etkin vatandaşlık algılarının belirlenmesi
Determination of effective citizenship perceptions of students with vignettes prepared about non governmental organizations
  1. Tez No: 649559
  2. Yazar: FİDAYE CİNCİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEREM ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmanın amacı sivil toplum kuruluşları hakkında hazırlanan vignettelerle öğrencilerin etkin vatandaşlık algılarını ortaya çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda öğrencilerin sivil toplum kuruluşlarına dair bilgileri, sivil toplum kuruluşlarına bakış açısı ve sivil toplum kuruluşları ile vatandaşlık ilişkisine dair algısı sosyal bilgiler dersi etkin vatandaşlık öğrenme alanı kapsamında tespit edilmeye çalışılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni ile yürütülen araştırmanın çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemi türlerinden ölçüt örneklemle belirlenmiştir. Bu nedenle Trabzon ilinin merkez Ortahisar ilçesinde en az bir STK ile çalışmış Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı iki ortaokuldan 2019-2020 yılı eğitim-öğretim yılı içerisinde öğrenim gören 39 öğrenci ile çalışma yürütülmüştür. Araştırmanın verileri nitel veri toplama yöntemi olan açık uçlu soru formu ve vignette tekniğiyle hazırlanmış form kullanılarak toplanmış; elde edilen veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonunda elde edilen verilere göre, öğrencilerin sivil toplum kuruluşları hakkındaki bilgilerinin yetersiz olduğu, sivil toplum kuruluşları hakkında olumlu görüşe sahip oldukları ancak bu konuda geniş bir bakış açısına sahip olmadıkları ve sivil toplum kuruluşlarını daha çok yardım kuruluşu olarak algıladıkları tespit edilmiştir. Öğrencilerin sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlık ilişkisine yönelik algılarının olumlu yönde olduğu ve bu ilişkinin bir tür yardım sağlama etkinliği olarak algılandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal students' perceptions of effective citizenship with the vignettes prepared about non-governmental organizations. In line with this purpose, the students' knowledge of non-governmental organizations, their perspective on non-governmental organizations and their perception of citizenship relationship with non-governmental organizations were tried to be determined within the scope of active citizenship learning area of social studies course. The study group of the research conducted with the case study design, one of the qualitative research methods, was determined with the criterion sampling, one of the purposeful sampling method types. For this reason, the study was carried out with 39 students from two secondary schools affiliated to the Ministry of National Education who worked with at least one NGO in the central district of Ortahisar in Trabzon province during the 2019-2020 academic year. The data of the study were collected using the open-ended questionnaire form, which is a qualitative data collection method, and the form prepared with the vignette technique; The data obtained were analyzed using the content analysis method. According to the data obtained at the end of the research, it was determined that the students had insufficient knowledge about non-governmental organizations, they had a positive opinion about non-governmental organizations, but they did not have a broad perspective on this issue and they perceived non-governmental organizations more as charity organizations. It was concluded that students' perceptions of the relationship between non-governmental organizations and citizenship were positive and this relationship was perceived as a kind of aid-providing activity.