Greek air power as a national security instrument
Bir milli güvenlik enstrümanı olarak Yunan hava gücü
  1. Tez No: 64957
  2. Yazar: SITKI EGELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ L. KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
ÖZET Yunanistan'ın, coğrafi konumu ve önde gelen rakibi olan Türkiye ile mevcut sorunlarının niteliğinin belirlediği ulusal güvenlik konjonktürü, hava gücünden büyük beklentilerinin olmasına sebebiyet vermektedir. Ancak, Yunan Hava Kuvvetleri ve ülkedeki hava gücüyle ilgili diğer kaynakların detaylı bir analizi, etkin bir hava gücü elde edilmesi açısından hayati önem taşıyan bazı yetenek ve sahalarda Yunanistan'ın bazı eksiklik ve yetersizliklerle karşı karşıya bulunduğunu ortaya koymaktadır. Yunanistan'ın hava gücünden yüksek beklentileri ile hava gücünün bu ülkeye temin edebilecekleri arasındaki bu tutarsızlığın, son derece önemli bazı sonuç ve yansımalarının olduğu söylenebilir. Bu manada, Türkiye'ye mümkün olan her platformda karşı çıkma şeklinde özetlenebilecek Yunanistan' m mevcut politikalarının, Yunan hava gücüne bazı önemli görevler yüklediği, ancak Yunan hava gücünün bu beklentileri yerine getirebilecek imkan ve yetenekte olmadığı kolaylıkla ifade edilebilir. Gerçekten de Türkiye, Yunanistan' ınkinden daha gelişmiş, büyük ve kapsamlı bir hava kuvvetine sahip bölgenin önde gelen askeri gücü olarak ön plana çıkmaktadır. Beklentiler ile gerçekler arasındaki bu tutarsızlığın gerektiği gibi göz önüne alınmaması durumunda, Yunanistan'ın ciddi bir şekilde hayal kırıklığına uğrayacağı ve taraflar arasındaki bir silahlı çatışma halinde de, en azından iki ülkenin ulusal güvenlik çıkartan açısından, Türkiye'nin daha kayda değer stratejik faydalar sağlayacağı aşikardır. Dolayısıyla, yalnız hava gücü değil, aynı zamanda genel manadaki askeri yetenekleri açısından da Yunanistan'ın, önündeki iki seçenekten birisini seçmek durumunda olduğu söylenebilir: ya Türkiye gibi kendinden daha büyük ve daha iyi donatılmış bir askeri güçle boy ölçüşebilmek için kendi askeri yeteneklerini daha da geliştirecek; ya da, Silahlı Kuvvetleri'nin sağlayabilecekleriyle uyum sağlayacak bir şekilde, ulusal güvenlik hedeflerini gözden geçirecektir. Yunanistan'ın mevcut insan ve mali kaynaklan dikkate alındığında, ilk seçeneğin, yani askeri yeteneklerin daha da geliştirilmesinin ulaşılması mümkün olmayan bir hedefi teşkil ettiği anlaşılmaktadır. Bu durumda, Yunanistan için geriye tek bir seçenek kalmaktadır ki bu da; ulusal güvenlik hedeflerini revize etmek ve daha da önemlisi, Türkiye'ye yönelik mevcut tırmanmaya ve çatışmaya meyilli tutumunu, daha uzlaşmacı ve yapıcı bir yaklaşımla değiştirmek.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The basic precepts and characteristics of Greece's national security posture dictates that, as a result of its geographic circumstances and the nature of the disputes with its main rival Turkey, very high expectations are placed on air power. Yet, a detailed analysis of the Hellenic Air Force and the country's other air-power relevant assets reveals that a number of shortcomings and discrepancies exist in a number of key areas and capabilities. The implications of this discrepancy between the high Greek expectations of air power and what it can actually deliver, could not be more significant. Given the high responsibilities with which Greek air power is entrusted in order to back up the current Greek policy line of challenging Turkey at all possible levels and platforms, air power cannot and should not be expected provide all the services demanded of it. Turkey, in this regard, appears to be a major regional military power with more advanced, sizeable and comprehensive air power-relevant capabilities than Greece. If this discrepancy is not properly addressed, it will undoubtedly result in Greece being extremely disillusioned, and in case of an armed combat, with both sides' national security goals in mind, Turkey would be the one to reap greater strategic benefit. Accordingly, from the perspective not only of air power, but its overall military capabilities as well, Greece is presented with two possible courses of action: faced with a much larger and better equipped opponent such as Turkey, Athens either has to increase its military capabilities, or else, it will have to reduce the scope of its national security goals in line with the services its military can provide. Given Greece's human and financial resources, the former option - further boosting Greek military capabilities - appears to be an insurmountable task. This leaves Greece one viable option: to revise its national security objectives and, even more importantly, to seek a more conciliatory attitude to replace its current confrontational and escalatory attitude towards Turkey.