Milli güvenlik kavramı ve anayasal bir kurum olarak Milli Güvenlik Kurulu
The Concept of national security and The national Security Council as a constitutional institution
  1. Tez No: 120557
  2. Yazar: HALİT ÜNKAZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
140 ÖZET Güvenlik kavramı, siyasal, ekonomik ve hukuki yönlere sahip bulunuşu ve muğlak oluşu gibi sebeplerle tanımı güç bîr kavramdır. Kavramı en iyi şekilde açıklayan tanım şu şekildedir; Milli Güvenlik, Devlet bağımsızlığı ve Ülke bütünlüğü ile Millet egemenliğinin, milli veya milletlerarası alanda gerçek ve yakın bir tehlikeye düştüğü zamanlarda, Anayasanın gösterdiği yetkili organ veya organlar tarafından, Devlet tüzel kişiliğinin korunması ve güvenlik altına alınmasıdır. Milli Güvenlik, dış güvenlik ve iç güvenlik konularını kapsamaktadır. Milli Güvenlik Kurulu, 1961 Anayasası ile Devlet örgütümüze girmiş, ve kurulduğu günden beri de bazı değişiklikler geçirmiş Anayasal bir kurumdur. Milli Güvenlik Kurulu veya benzeri kuruluşların, gerek Türkiye'de gerek diğer ülkelerde büyük ölçüde 2 nci Dünya Savaşından sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde kurulan“National Security Council”den esinlenerek kurulduğu kabul edilmektedir. Cumhuriyet tarihimizde, 1961 Anayasası öncesi Milli Güvenlik Kurulu benzeri üç değişik kurul daha kurulmuştur. Bunlar; 1922 tarihli Harp Encümeni, 1933 tarihli Yüksek Müdafaa Meclisi ve 1949 tarihli Milli Savunma Yüksek Kurulu'dur. Ancak bu kurulların görev alanı ve yetkileri, Milli Güvenlik Kurulu kadar geniş ve kapsamlı değildir. Bu kurulların görev alanı, milli savunma hizmetlerinin koordine edilmesiyle sınırlı tutulmuştur. Anayasanın 118. maddesine göre; Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanının başkanlığında, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Başbakan Yardımcıları, Adalet, Milli Savunma, İçişleri, Dışişleri Bakanları, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ve Jandarma Genel Komutanından kurulur. Son duruma göre beşi asker olmak üzere toplam üye sayısı ondörttür.141 Milli Güvenlik Kurulu; Devletin milli güvenlik siyasetinin tayini, tespiti ve uygulanması ile ilgili alınan tavsiye kararları ve gerekli koordinasyonun sağlanması konusundaki görüşlerini Bakanlar Kurulu'na bildirir. Kurulun, Devletin varlığı ve bağımsızlığı, ülkenin bütünlüğü ve bölünmezliği, toplumun huzur ve güvenliğinin korunması hususunda alınmasını zorunlu gördüğü tedbirlere ait kararlar Bakanlar Kurulunca değerlendirilir. Devlet ya da yönetim biçimi birbirinden farklılıklar gösteren dünyanın birçok ülkesinde, işlevleri birbirine yakın olan ama örgütlenmesi, bileşimi, hukuki zemini, ülkeden ülkeye farklılıklar gösterebilen ulusal güvenlik kurulları bulunmaktadır. Türkiye'de Milli Güvenlik Kurulu, görev ve yetki alanları itibariyle daha çok içeriye dönük olduğu izlenimi vermektedir. Bu nedenle de ülkemizde çok eleştirilmektedir. Oysa Batılı ve gelişmiş ülkelerdeki Milli Güvenlik Kurulu benzeri kuruluşlar; danışma nitelikli ve savunma ağırlıklı oldukları gibi en çok önem verdikleri konular teknoloji ve bilimdir. Milli Güvenlik Kurulu'nun Anayasa'da ve ilgili mevzuattaki hukuki çerçevesi, milli güvenliğin sağlanması konusunda Bakanlar Kurulu'na yardımcı olmakla görevli istişari kuruluş olarak çizilmiştir. Ancak, Kurul'un, uygulamada, danışma kurulunu aşan bir etkiye sahip olduğu; hatta zaman zaman, yakın tarihimizde yaşadığımız -28 Şubat dönemi olarak tabir edilen dönemde olduğu gibi- ülkenin en üst karar organı hüviyetine büründüğü, ve Ülkenin Milli menfaatleri doğrultusunda, sivil iktidarı sınırlayıcı ve bağlayıcı kararlara imza attığı görülmektedir. Milli Güvenlik Kurulu'na yapılan çok fazla eleştiri vardır. Devletimiz Anayasamıza göre“Demokratik bir hukuk devletidir”. Bu bağlamda MGK'na getirilen bu eleştirilerin doğruluk payı çoktur. Fakat bu eleştiriler yapılırken; Ülkemizin, güvenlikle ilgili sorunlarının ve diğer kendine has problemlerinin diğer ülkelerle, özellikle de Avrupa ülkeleri ile bir olmadığı unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
142 SUMMARY The Concept of National Security has difficult definition because of having political.economical and juridical directions and being certain causes. The best definiton of this consept is like; National Security.Goverment independence and country entirety With sovereignty of Nation, when fall into a real and close danger in national or international area, competent recourse or recourses by the point of Constitution, defense of the goverment juristic person and taking under security.National Security have been including exterior security and interior security subjects. National Security Council, has entered goverment organization with Constitution of 1961 and its a Constitutional association had some variations since being established, National Security Council or similar foundations, in big dimension, after 2. World War, whether in Turkey or in other countries it have been accepting by the inspiration of“National Security Council ”which established in United States. In history of our Republic.three different council which is like National Security Council had established before the Constitution of 1961. These are ; The War Council dated in 1922, High Defense Assembly dated in 1933 and High National Defense Council dated in 1949. But The duty area and authorities of these council is not large and contains more like National Security Council. The duty area of this councils had been limited with the coordination of national defense services. According to the Constitution law of 118; National Security Concil, establishs presiden-cy of the President Of The Republic, Prime Minister, President Of General Staff, Deputy Prime Ministers, Justice, National Security, Internal Affairs, External Affairs Presidents, Land, Sea and Air Forces Commanders and General Gendarme Commanders. On the subject of last situation total member number is fourteen being purpose of five soldier.143 National Security Council; comminicates to the Council Of Minister about goverement national security policy appointment.determination and application concerning advice decisions and having the necessary coordination. Council Of Ministers realizes the value, existence of goverment and independence, entirety and indivisibility of the country, presence and security defense of the society which Is necessary to b,e taken precautions belonging to decisions about council. In many countries around the world showing the different goverment or type of management in each other, national security councils have been existing country to country which functions are close but organizations, includings, juridical subject-matter can changes. The National Security Council in Turkey, have been giving impression about being inside turn considering of duty area and authorities. Because of this reason its been ciriticizing a lot in our country. On the other hand, similar foundations like National Security Council in western and more developed countries ; the main subjects that they give more importance is technology and sicence besides information quality and more about defense. Juridical implict in Constitution and connected with regulations of National Security Council, it had been ruled as charged consultative foundation being help to Council Of Minister about having national security subject. But, in application, having more effect of information council, even by the time, which we have lived in our near historical time-called the 28th of February period of time- country have become the highest recourse decision and by the direction of national benefits of the country.it have seen that the council signed the decisions which is limitating and binding the civilian power. There is a lot of criticizes about National Security Council. Our goverment is“Goverment of a Democratical Law”according to our Constitution. In this respect criticizes have a lot of truth shares which brought into MGK. But while making this criticizes, our country,we shouldnt have forget that problems about security and other individual problems with other countries is not' the same, especially with the European countries. rflJA103*01*