Gastronomi turizminde Türkiye peynirleri: İstanbul Peynir Festivali
Gastronomy tourism in Turkey cheese: Cheese Festival Istanbul
  1. Tez No: 649572
  2. Yazar: TUĞBA DİLSİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; İstanbul Peynir Festivali'ne katılan ziyaretçilerin festivale katılım motivasyonlarını tespit etmektir. Ayrıca katılımcıların sahip oldukları demografik değişkenler ile festivale katılım motivasyonları arasında farklılıklar olup olmadığını belirlemek çalışmanın diğer bir amacını oluşturmaktadır. Tez kapsamında, İstanbul peynir festivalinde bulunan katılımcılara, 18-22 Nisan 2019 tarihleri arasında veri toplama aracı olan anket tekniği ve doküman analizi yapılmıştır. Hazırlanan anketlerden geçersiz anketlerin olabileceği düşünülerek 450 anket dağıtılmıştır. Dağıtılan anketlerde kullanılabilir toplam 384 anket analizlere tabii tutulmuştur. Yapılan tez çalışmasında, kolayda örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmada, verilerin analizinde aritmetik ortalama ve standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılmıştır. Bunlara ek olarak, faktör analizi, t-testi ve ANOVA analizlerinden de yararlanılmıştır. Bağımsız Örneklem T Test ve Anova testleri sonuçlarına göre de katılımcıların demografik özellikleri ile İstanbul peynir festivaline katılım motivasyonları arasında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Araştırmada yapılan faktör analizi sonucunda, 4 faktör elde edilmiştir. Elde edilen faktörler;“konfor ve yenilik”,“sosyalleşme”,“rahatlama”ve“deneyim”dir. Sonuç olarak; çalışmada elde edilen bulgular gastronomi ve turizm pazarında yer alan festival yöneticilerine, düzenlenen festivaller için pazarlama faaliyetleri açısından önemli bilgiler vermekte ve festival yöneticilerine stratejiler geliştirmelerine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is; to determine the motivation of visitors to the festival to participate in the Istanbul Cheese Festival. In addition, determining whether there are differences between the demographic variables of the participants and their motivation to participate in the festival is another purpose of the study. Within the scope of the thesis, the questionnaire technique and document analysis, which is a data collection tool, was conducted between 18-22 April 2019 for the participants in the Istanbul cheese festival.450 questionnaires were distributed, considering that there may be invalid ones from the prepared questionnaires. A total of 384 questionnaires that can be used in distributed questionnaires were analyzed. In the thesis study, easy sampling method was used. Descriptive statistics such as arithmetic mean and standard deviation were used in the analysis of the data. In addition, factor analysis, t-test and ANOVA analyzes were also used. As a result of the factor analysis conducted in the research, 4 factors were obtained. Factors obtained;“Comfort and innovation”is“socialization”,“relaxation”and“experience”. As a result; The findings obtained in the study provide the festival managers in the gastronomy and tourism market with important information in terms of marketing activities for the organized festivals and will help them develop strategies.