Etkileşimli okumanın hikâye anlatma becerisine etkisi
The effect of interactive reading on storytelling skills
  1. Tez No: 649573
  2. Yazar: MÜCAHİT DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÇETİN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, etkileşimli okuma çalışmalarının hikâye anlatma becerisine olan etkisini incelemektir. Araştırmada ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılı Şanlıurfa İl merkezli bir devlet okulunda yürütülmüştür. Araştırma, deney grubunda 25 ve kontrol grubunda 25 olmak üzere toplam 50 üçüncü sınıf öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ön test ve son test verileri sessiz kitap niteliği taşıyan bir resimli çocuk kitabını, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin hikâye anlatma yöntemi dâhilinde seslendirmesiyle ve bu esnada ses kayıt cihazı aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma kapsamında gerçekleştirilen Etkileşimli Okuma çalışmaları araştırmacı tarafından deney grubu öğrencilerine uygulanmıştır. Araştırmanın uygulama süreci 12 hafta sürmüş ve bu süre zarfında toplam 18 resimli çocuk kitabı etkileşimli okuma çalışmaları dâhilinde kullanılmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 24 paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizi doğrultusunda elde edilen sonuçlara göre, öğrencilerin hikâye anlatma yöntemiyle kurgulamış oldukları ön test anlatımlarında kelime sayısı, kelime çeşitliliği ve cümle anlam ünitesi gibi boyutlarda deney ve kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılık görülmezken son testin hikâye anlatımlarında deney grubu öğrencilerinin lehine anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Araştırmanın sonunda elde edilen sonuçlar ve literatür doğrultusunda etkileşimli okuma çalışmalarının çocuklarda ifade edici dil becerilerinin gelişimine katkı sağladığını, kelime hazinesini arttırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of interactive reading studies on storytelling skills. In the study, quantitative research method and pretest-posttest control group design, which is a quasi-experimental design, were preferred. The research was conducted in a state school in Şanlıurfa in the academic year 2018-2019. The study was carried out with 50 third-grade students, 25 in the experimental group and 25 in the control group. To collect the pretest and posttest data of the study, the experimental and control group students were asked to vocalize an illustrated book, which is a silent book, by using a storytelling method, and it was recorded with a tape recorder.The researcher applied interactive reading practices to the experimental group students. The application process of the research lasted 12 weeks, and during this period,18 illustrated children's books were used within interactive reading activities. The data of the study were analyzed with the help of SPSS 24 package program. According to the results obtained in line with the analysis of the data, while there was no significant difference between the experimental and control groups in terms of word number, word diversity, and sentence meaning in the pretest expressions that students created with the storytelling method; a significant difference emerged in favor of the experimental group students in the storytelling part of the posttest. The results obtained at the end of the study and the literature show that interactive reading studies contribute to the development of expressive language skills in children and improve their vocabulary.