Sürdürülebilir gastronomi turizminde gastronomi müzelerinin rolü: Türkiye örneği
The role of gastronomy museums in sustainable gastronomy tourism: The case of Turkey
- Tez No: 691061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Gastronomi turizmi hareketine katılarak bir destinasyonu ziyaret eden turistler seyahatlerinin ana motivasyonu olarak bölgenin mutfağını daha iyi bilmeyi amaçlamaktadırlar. Gastronomi müzeleri yörenin yiyecek içecek kültür alışkanlıklarının kaydedilmesini, kültürel değerlerin korunmasını ve sürdürülebilirliğini sağlamaktadır. Gastronomi müzeleri, gastronomik unsurların gelecek kuşaklara aktarmanın ve sürdürülebilir bir gastronomi turizmi sağlamanın en önemli araçlarındandır. Çalışmanın amacı; gastronomi müzelerinin, gastronomi turizmi faaliyetlerinde sağladığı katkılardan yola çıkarak, sürdürülebilir gastronomi turizmde Türkiye'de bulunan gastronomi müzelerinin rolünü araştırmaktır. Araştırmada, nitel yöntem tercih edilmiş, veriler görüşmeler aracılığıyla derlenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde gastronomi turizmi ve sürdürülebilir gastronomi kavramı üzerinde durulmaktadır. İkinci bölüm; gastronomi müzeleri konusunu içermektedir. Son bölümde ise; alan araştırma bulguları yer almaktadır. Gastronomi müzelerinin genellikle öğrenci ve orta yaş kadın grupları tarafından öğrenme, keşif ve araştırma nedeniyle ziyareti ettikleri saptanmıştır. Gastronomi müzelerinin genelinde yöresel ürün tadım ve satışının gerçekleştiği, bu sayede tekrar ziyaret oranında artış olduğu ayrıca yerel ekonomiyi çeşitlendirirken yeni pazarlar yarattığı ve sürdürülebilir gastronomi turizmi için etkin rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Gastronomi müzelerinin ziyaretçi beklentilerini karşılayacak, öğrenirken keyifli zaman geçirecekleri ortamlara dönüştürülmesi, tadımı ve satışı yapılan ürünlerin deneyimsel hatırlatıcılığı arttıracağından çeşitliliğin attırılması, uygun pazarlama ve stratejilerle rekabet edebilecek sürdürülebilir düzeye ulaşabilecekleri önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Main motivation of tourists who visit a destination by participating in the gastronomy tourism movement is to better know the cuisine of the region where they travel. Gastronomy museums ensure that the food and beverage habits of the region are preserved, and cultural values are sustained. Gastronomic museums are one of the most important tools for transferring gastronomic elements to the next generations and ensuring a sustainable gastronomic tourism. The aim of the study is to investigate the role of gastronomy museums in Turkey in sustainable gastronomy tourism, considering the contributions of gastronomy museums in gastronomy tourism activities. The qualitative method was preferred in the research and data was taken from interviews. The first part of the study focuses on the concepts of gastronomy tourism and sustainable gastronomy. The following part covers gastronomy museums. The field research findings are presented in the final section. Gastronomy museums are generally visited by students and middle-aged women for reasons such as learning, discovering and research. It has been concluded that the tasting and sale of local products throughout gastronomy museums increase the chance of customer retention. Moreover, gastronomy museums create new markets by diversifying the local economy and play an active role in sustainable gastronomy tourism. It has been suggested that gastronomy museums should be such an environment where visitors spend a pleasant time by meeting their expectations. Moreover, product range should be boosted, thus increasing experimental reminiscences of products which are tasted and sold, and gastronomy museums with appropriate marketing strategies have a sustained competitive advantage.