Milliyetçiliğin Bosna-Hersek siyasetine etkisi
The effect of nationalism on Bosnia-Herzegovina politics
  1. Tez No: 649587
  2. Yazar: KAAN ESİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH KONURALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bosna-Hersek Yugoslavya içerisindeki altı cumhuriyetten biriydi. 1992'de Bosna-Hersek'in bağımsızlığını ilan etmesinin ardından ülke topraklarında başlayan savaş, Aralık 1995'te uluslararası toplumun araya girmesi neticesinde imzalanan Dayton Barış Antlaşması ile sona ermiştir. Antlaşma savaşı bitirmiştir ama Bosna-Hersek'in sorunları bitmemiştir. Bu sorunların başında milliyetçiliğin ülke siyasetine etki etmesi gelmektedir. Milliyetçilik, yıllar boyunca dünya siyasetinde belirleyici bir etken olmuştur. Bosna-Hersek topraklarında Boşnak, Sırp ve Hırvatlar olmak üzere üç farklı etnik topluluk yaşamaktadır. Bu etnik grupları temsil eden milliyetçi siyasi partilerin tutum ve söylemleri ülkenin gelişmesi açısından sorun teşkil etmektedir. Bu çalışmada Bosna-Hersek'in tarihi, bağımsızlık sonrasında yaşadığı sorunlara yer verilmiş ve milliyetçiliğin ülke siyasetine nasıl etki ettiği anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bosnia and Herzegovina was one of the six republics within Yugoslavia. The war that started in the country's territory after Bosnia-Herzegovina declared its independence in 1992, ended with the Dayton Peace Agreement signed in December 1995 as a result of the intervention of the international community. The treaty has ended the war, but Bosnia and Herzegovina's problems are not. The most important of these problems is that nationalism affects the politics of the country. Nationalism has been a determining factor in world politics for years. Three different ethnic communities live in the territory of Bosnia-Herzegovina, Bosnians, Serbians and Croatians. The attitudes and discourses of nationalist political parties representing these ethnic groups pose a problem for the development of the country. In this study, the history of Bosnia-Herzegovina and its problems after independence are given and how nationalism affects the politics of the country is explained.