ABD müdahalesi sonrası Türkiye'nin Irak politikası
Turkey's Iraq policy after USA intervention
- Tez No: 649600
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ortadoğu coğrafyasında var olan enerji kaynakları, bu topraklara sürekli huzursuzluk getirmiştir. Özellikle Irak devletinde son yirmi yılda önemli sorunlar yaşanmıştır. Bu sorunlar Türkiye ile Irak ilişkilerini önemli derecede etkilemiştir. İki ülke arasındaki ilişkilerin geleceğini anlamak için coğrafi ve siyasi sorunlarını bilmek gerekmektedir. Nitekim ABD tarafından gerçekleştirilen Irak müdahalesi sonrasında bölgede yeni sorunlar oluşmuştur. Bu yeni durum sonucunda meydana gelen gelişmeler, Türkiye'nin de güvenlik politikasını değiştirmesine neden olmuştur. Özellikle de ABD'nin Irak'a müdahalesi sonrasında Kürt grupların uzun yıllardır hayalini kurduğu özerkliği elde etmesi ve bağımsızlık hayaline kavuşması, bölge devletlerinin tepkisine sebep olmaktadır. Türkiye, uzun süredir güvenlik merkezli politikalar sürdürmektedir. Güvenlikçi politikaların bölgede etkisini yitirmesi, Türkiye'yi yeni politikalara yöneltmektedir. Irak tezkeresinin reddedilmesi ile gerilen Türkiye-ABD ilişkileri zayıflamıştır. Bu süreçte Kürt gruplar, ABD ile yakınlaşmıştır. Söz konusu yakınlaşma sonucunda Kürt gruplar, Irak topraklarında otonom bir yapı kurmuştur. Bu durum, Türkiye açısından sıkıntılı bir süreç doğurmuştur. Yeni konjonktürde diyalog sürecini geliştiren ve Kürt gruplarla iletişime geçen Türk dış politikası gözlemlenmektedir. Türk dış politikasında paradigma değişimi ise bölge için stratejik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Energy sources present in the Middle East geography have brought unrest in these lands. Especially in the Iraqi state, there have been important problems in the last two decades. This issue has a significant impact on the relations between Turkey and Iraq. It is necessary to know the geographical and political problems in order to understand the future of the relations between the two countries. New problems occurred in the region after the Iraq intervention by the USA. This new situation is a result of developments occurring from causes considered Turkey to change its security policy. After the USA intervention in Iraq, the Kurdish groups gained the autonomy that they had been dreaming of for many years and gained the dream of independence, causing the reaction of the regional states. The government of Turkey is a long time has been based security policies. This is where the loss of influence in the region-based security policy, Turkey has led to new policies. The refusal to permit Iraq has been weakened by the decline of Turkey-USA relations. In this process, Kurdish groups converged to the USA. As a result of this rapprochement, Kurdish groups established an autonomous structure in Iraqi territory. This situation has been a troubled process for Turkey. In the new process, Turkish foreign policy, which improves the dialogue process and communicates with Kurdish groups, is observed. The paradigm shift in Turkish foreign policy has strategic importance for the region.