Transformation of political elite in Azerbaijan
Azerbaycan'da siyasal seçkinlerin dönüşümü
  1. Tez No: 649599
  2. Yazar: GÖKHAN ALPER ATAŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ERGUN ÖZBOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu tezin amacı Azerbaycan'da siyasal seçkinlerin dönüşümünü Sovyet sonrası dönemde otoriter siyasi sistemin pekiştirilmesi bağlamında incelemektir. Çalışma temel olarak saha çalışması ve yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Saha verileri, kuramsal çerçeve ve tarihsel arka plan kapsamında değerlendirilmiştir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından pek çok Sovyet mirasçısı cumhuriyette farklı şekillerde işleyen otoriter yönetimler ortaya çıkmıştır. Bu yönetimlerin ortak özelliği hibrit rejimlere dayanması, yani klasik otoriter yönetimlerden farklı olarak kimi demokratik söylem ve pratikleri tamamen reddetmemeleridir. Azerbaycan örneğinde otoriter yönetim, siyasal seçkinlerin bölgesel ağlar, bilgi akışının sıkı kontrolü ve patronaj ağları aracılığı ile birlikte anılmaktadır. Ayrıca babadan oğula iktidar transferinin başarılı şekilde gerçekleştiği ülkede otoriter sistemin kurucusu Haydar Aliyev ile onu devam ettiren oğlu Haydar Aliyev'in iktidarları arasında iktidar seçkinlerinin yapısı ve işleyişi bakımından süreklilik ve kopuşlar da bulgular arasındadır. Baba Aliyev döneminde devlet iktidarının güvenceye alınması öncelikliyken, demokrasi bir amaç olarak ifade edilmemesine rağmen fiiliyatta demokratik hak ve özgürlükler kısıtlı da olsa kullanılabilmiştir. İlham Aliyev döneminde ise iktidar tekeli tamamen kurulmuş, demokratik söylemin daha çok kullanılmasına rağmen uygulamada hak ve özgürlüklerin büyük ölçüde engellenmiştir. Ayrıca iktidar seçkinlerinde ve daha alt düzeyde gerçekleşen kadro değişikliklerinin demokratikleşme yönünde bir dinamik ortaya çıkarmaktan çok otoriter yönetime hizmet ettiği vurgulanmalıdır. Sonuç olarak hibrit rejimin inşası görünürde demokratik söyleme daha yakın, ancak uygulamada otoriter bir hibrit seçkin grubu ortaya çıkarmıştır. Siyasal seçkinler kuramının öngördüğü üzere seçkinlerin siyasal sistemi tanımlamada birincil konum sahip olduğu, yani demokratik veya otoriter sistemin inşasındaki aktörler olduğu varsayımına dayanan tez, bu inşa sürecinin tarihsel geçmiş ve deneyimler temelinde gerçekleştiğini de yadsımamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the transformation of political elite in the context of post-Soviet authoritarian consolidation. The study is primarily based on semi-structured in-depth interviews and field findings are evaluated within a theoretical and historical framework. A common characteristic of many post-Soviet regimes is their reliance on hybrid regimes. By not rejecting democratic principles and practices altogether, these regimes differ from classical authoritarian regimes of the past century. In the case of Azerbaijan hybrid regime is associated with regional networks, patronage, and strict control of elite by controlling information flows. The changes and continuities between the rules of Heydar Aliyev, the founder of the authoritarian system and his successor Ilham Aliyev in terms of the structure and functioning of elite are also among the findings. While securing state authority was a priority during Heydar Aliyev, democratic rights and freedoms were relatively advanced despite the fact that democracy was not a part of the discourse. During Ilham Aliyev, monopoly of power was secured, but these rights and freedoms were severely curtailed despite the democratic discourse. Occasional changes of cadre occurring within the ruling elite serve authoritarian rule rather than representing a democratizing dynamic. Consequently, hybrid regime is characterized by a hybrid elite. In accordance with the elite theories, the primary role of the elite in defining the political system is affirmed. Political transformation is an elite-led processes, but this study also acknowledges that their construction can be better understood in the background of historical experiences.