1960'lardan 2019'un sonlarına Türkı̇ye'de kırsal dönüşüm: Selvı̇ Köyü örneğı̇
The rural transformation in Turkey since between 1960's until late 2019's: The example Selvi Village
  1. Tez No: 649614
  2. Yazar: BİLGE DERDİYOK KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada 1960'lardan günümüze küresel ve yerel ekonomi politik paradigma değişimlerinin tarım politikalarına etkisi tarihsel bağlamda ele alınmıştır. Tarım politikalarındaki değişim makro eksende ele alınırken, mikro eksende bu değişimlerin üreticiye nasıl yansıdığı Selvi köyü örneği üzerinden somutlaştırılmıştır. Küreselleşme süreci içerisinde uluslararası ve ulusal politikalar tarımsal alanda da neoliberal politikaları yaymaya yönelik politikalar geliştirmiştir. Tarımda çiftçileri koruyan uygulamalar yerine çiftçiyi piyasa ekonomisi karşısında desteksiz bırakan politikalar üreticilerin gelirlerinde büyük düşüşlere sebep olmuştur. Bu araştırmada köyden 15 üretici ile derinlemesine mülakat yapılmıştır, elde edilen bulgular mülakat sırasında ortaya çıkartılan verilere dayanmaktadır. Alan araştırması sırasında, Selvi köyünde üreticilerin değişen ürün kalıpları ekseninde, üretim ilişkilerinin değişimi, tarımsal sınıfsal yapıların dönüşümü incelenmiş, tarımsal üretimde sömürü mekanizmaları ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, theimpact of global and local economic political paradigm shifts on agricultural policies from the 1960's to the 2020's discussed in historical context.The main question of this study is how did macro and micro changes in agricultural policies affect Selvi village and peasents.In the process of globalization, international and national policies have spread neoliberal policies in the agricultural field.The spread of neoliberal policies in agriculture has led to a major decline in the peasant's agricultural income.In this study, in-depth interviews were conducted with 15 farmer sfrom the village.The findings of the field researchare based on the data obtained during the interview.During the field research, the change of production relation sand the transformation of agricultural class structures were examined in the axis of changing product patterns of producers in Selvi village.