Farklı algısal öğrenme stiline sahip ortaokul öğrencilerinin tam sayılara ilişkin kavram yanılgılarının giderilmesinde bilgisayar destekli matematik öğretiminin rolü
The role of computer-assisted mathematics teaching to eliminate the misconceptions on whole numbers done by secondary school students with different perceptual learning styles
  1. Tez No: 649613
  2. Yazar: SİNAN CEM ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN BERRİN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin tam sayılar konusunda sahip olduğu kavram yanılgılarının giderilmesinde bilgisayar destekli matematik öğretimi yönteminin farklı algısal öğrenme stili (AÖS) ne sahip öğrencilere etkilerinin belirlenmesidir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması kullanılmıştır. Araştırma grubu 13 tanesi altıncı sınıf, 10 tanesi ise yedinci sınıf olmak üzere toplam 23 ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Altıncı Sınıflar İçin Tam Sayılar Kavram Yanılgısı Tespit Testi (TSKYTT-6)”,“Yedinci Sınıflar İçin Tam Sayılar Kavram Yanılgısı Tespit Testi (TSKYTT-7)”ve“Yapılandırılmamış Görüşmeler”kullanılmıştır. 2018-2019 eğitim-öğretim yılının güz ve bahar dönemlerinde uygulanan araştırmada altıncı ve yedinci sınıf öğrencilerine aynı süreç uygulanmıştır. Tam sayılar kazanımları öğrencilerle öncelikle düz anlatım öğretim yöntemine uygun şekilde işlenmiştir. Ardından TSKYTT-6 ve TSKYTT-7 öğrencilere ön test olarak uygulanmıştır. Ön testlerden sonra öğrencilerle birebir yapılandırılmamış görüşmeler yapılmıştır. Öğrencilerin algısal öğrenme stilleri belirlendikten sonra bilgisayar destekli matematik öğretimi (BDMÖ) uygulamasına geçilmiştir. BDMÖ yönteminin uygulanması tamamlandıktan sonra TSKYTT-6 ve TSKYTT-7 öğrencilere son test olarak uygulanmıştır. Son testlerden sonra öğrencilerle birebir yapılandırılmamış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler analiz edilirken içerik analizi yapılmıştır. Öğrencilerin tam sayılar konusunda çok sayıda kavram yanılgısına sahip oldukları görülmektedir. Öğrencilerin tam sayılar konusunda sahip oldukları kavram yanılgılarının giderilmesinde BDMÖ uygulamasının en çok kinestetik AÖS' e sahip olan öğrencilerde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to determine the effects of the computer-assisted mathematics teaching (CAMT) method on students with different perceptual learning styles (PLS) in order to remove misconceptions that secondary school students have regarding whole numbers. In this study, from qualitative research methodology options, action research was used. The study group consisted of 23 students of which 13 are 6th graders and 10 are 7th graders. As the medium to collect data,“Whole Numbers Misconception Detection Test For Sixth Graders (WNMDTSG-6)”,“Whole Numbers Misconception Detection Test For Seventh Graders (WNMDTSG-7)”as well as“Unstructured Interviews”were used. The same process was applied to both sixth grade students and seventh grade students in the fall and spring semesters of the 2018-2019 academic year. The acquirements of whole numbers were carried out first according to the direct instruction methods. Afterwards, WNMDTSG-6 and WNMDTSG-7 were administered to the students as pretests. Subsequent to the pretests, individually with all the students unstructured interviews were held. After detecting students' perceptual learning styles, the CAMT was carried out. Following the completion of the CAMT method, WNMDTSG-6 and WNMDTSG-7 were administered as posttests. Finally, one more time unstructured interviews were held with all the students individually. While analyzing the data, a content analysis was carried out and it was discovered that students had several misconceptions regarding whole numbers. Moreover, when it came to removing the students' misconceptions regarding whole numbers, it was observed that CAMT applications were most effective for the students with kinesthetic PLS.