Yeni sentezlenmiş ferrosen temelli iridyum (III) – fosfinit komplekslerinin antioksidan antimikrobiyal, DNA bağlanma ve DNA kırma aktivitelerinin araştırılması
Investigation of antioxidant-antimicrobial, DNA binding and DNA cleavage activities of new synthesized ferrocene based iridium (III) - phosfinide complexes
  1. Tez No: 649630
  2. Yazar: KEMAL ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSİ OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada yeni sentezlenmiş 8 farklı ferrosen temelli iridyum (III)-fosfinit komplekslerinin antioksidan, antimikrobiyal, DNA bağlanma ve DNA kırma aktiviteleri test edildi. Komplekslerin antioksidan aktivitelerini belirlemek için DPPH(2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl) serbest radikal süpürme, metal şelatlama ve demir indirgeme gücü aktiviteleri çalışıldı. 200.0 mg L-1 konsantrasyonda en yüksek radikal süpürme aktivitesini (% 67.5±2,24) ve demir şelatlama aktivitesini (% 74.6±1,53) 2 nolu kompleks sergiledi. En iyi indirgeme gücü aktivitesine 1 nolu kompleksin sahip olduğu belirlendi. Ayrıca komplekslerin antimikrobiyal aktiviteleri, üç Gram + ve üçGram - bakteri kullanılarak agar disk difüzyon yöntemi ile incelendi. İridyum komplekslerinin Gram + bakterilere karşı daha iyi aktivite gösterdiği tespit edildi. Komplekslerin, Gram + bakterilere karşı 8-15 mm aralığında ve Gram -bakterilere karşı da 0-13 mm aralığında inhibisyonzonu oluşturduğu gözlendi. Komplekslerin DNA bağlanma aktivitesini belirlemek için buzağı timüs DNA'sı (CT-DNA)ve DNA kırma aktivitesini belirlemek için ise pBR 322 plazmid DNA'sı kullanıldı. Her iki aktiviteyi de belirlemek için DNA agaroz jel elektroforez yöntemi kullanıldı. Test edilen komplekslerin tamamının DNA bağlanma aktivitesine sahip olduğu ancak 1,2 ve 8 nolu komplekslerin daha iyi bağlanma aktivitesine sahip olduğu belirlendi. Komplekslerin DNA kırma aktivitesi incelendiğinde, test edilen bütün komplekslerin DNA'nın tek zincirinde kırılmaya neden olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
ferentferrocene-basediridium (III) -phosphinitecomplexes were tested. DPPH (2,2-diphenyl-1- picrylhydrazyl) freeradicalscavenging, metal chelation and ironreducingpoweractivities were studied to determine the antioxidantactivities of the complexes. Complex 2 exhibited the highestradicalscavenging activity (67.5 ± 2.24%) and ironchelating activity (74.6 ± 1.53%) at a concentration of 200.0 mg L-1 .It was determined that complex 1 has the bestreducingpower activity. Inaddition, the antimicrobialactivities of the complexes were examined by agar disk diffusionmethodusingthree Gram + and threeGram - bacteria. It was determined that the iridiumcomplexesshowedbetter activity against Gram + bacteria. It was observed that the complexesformed an inhibitionzone in the range of 8-15 mm against Gram + bacteria and 0-13 mm againstGram-bacteria. Calfthymus DNA (CT-DNA) was used to determine the DNA binding activity of the complexes and pBR 322 plasmid DNA was used to determine the DNA cleavage activity. DNA agarose gel electrophoresismethod was used to determine bothactivities. It was determined that all of the complexestested had DNA binding activity, but complexes 1, 2 and 8 had better activity. When the DNA cleavage activity of the complexes was examined, it was determined that all the testedcomplexescausedcleavage in the singlechain of DNA.