Daniel Dennett ve Paul Ricoeur'de özgür irade problemi
Daniel Dennett and Paul Ricoeur on the free will problem
  1. Tez No: 649646
  2. Yazar: CANSU AKOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN GÖKALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Özgür irade problemi felsefenin en eski problemlerinden biridir. Özgür iradenin var olup olmadığı, varsa mahiyetinin ne olduğu, var olmasının önemi ya da olmamasının yaratacağı sorunlar gibi hususlar çağdaş felsefede halen tartışılan hususlardır. Çağdaş felsefedeki tartışmalar büyük ölçüde özgürlük-determinizm ikiliğinde olmakta ve düşünürler bu ikiliğe yönelik tutumlarına göre sınıflandırılmaktadırlar. Söz konusu ikilik, karşıt gruplara tekabül eden fikirler arasında büyük bir uçurum yaratmakta ve probleme yönelik bütüncül bir bakış geliştirilebilmesinin önüne geçmektedir. Bu tezde amaçlanan, ikiliğin karşıt taraflarında kalan düşüncelerin bir arada ele alınmasıyla problemin açmazlarına yönelik daha kapsayıcı bir perspektif geliştirilebileceğini göstermektir. Bu amaçla analitik felsefeden Daniel Dennett ile kıta geleneğinden Paul Ricoeur'ün düşünce ve metotları karşılıklı olarak ele alınmış, özgür irade problemine yönelik düşünceleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The free will problem is perennial in philosophy. Issues such as the existence of the free will, the nature of it, the significance of its existence are still discussed in contemporary philosophy. The debates in contemporary philosophy are largely in the dichotomy of freedom-determinism and thinkers are classified according to their attitudes towards this duality. This dichotomy creates a huge gap between the corresponding groups and prevents a holistic view regarding the problem. The aim of this thesis is to show that a more inclusive perspective can be developed for the dilemmas of the problem when the thoughts on opposite sides of the dichotomy are taken together. The thoughts and methods of Daniel Dennett from analytical philosophy and Paul Ricoeur from the continental tradition were compared, their thoughts on the free will problem were discussed.