Nakit akım oranları bazlı finansal durum analizi: BİST kimya petrol plastik endeks şirketleri üzerine bir araştırma
Financial position analysis based on cash flow ratios: A research on BIST chemical, petroleum and plastic index companies
- Tez No: 649645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kimya, Petrol ve Plastik sektöründe üretilen ürünlerin çok büyük bir bölümü diğer sektörlerde ara mal veya hammadde olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla kimya, petrol ve plastik sektörünün hem gündelik yaşam hem de diğer sektörler ile yakından ilişkili olduğu söylenebilir. Bu bilgi ışığında Kimya, Petrol ve Plastik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin nakit akım durumlarının analiz edilmesi önemli görülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı BIST Kimya Petrol Plastik Endeksi'nde faaliyet gösteren işletmelerin finansal performanslarının nakit akım oranları odağında analiz edilmesi olarak belirlenmiştir. BIST Kimya Petrol Plastik Endeksi'nde faaliyet gösteren 17 işletmenin finansal tabloları çalışma kapsamında incelenmiştir. Yapılan analiz sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda geleneksel finansal oranların yanında nakit akım oranlarının da kullanılmasının daha sağlıklı değerlendirmeler yapmaya olanak tanıyacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Most of the products produced in the Chemical, Petroleum and Plastics industry are used as intermediate goods or raw materials in other sectors. Therefore, it can be said that the chemical, petroleum and plastic industry is closely related to both daily life and other sectors. In the light of this information, it is important to analyze the cash flow status of the enterprises operating in the Chemical, Petroleum and Plastics industry. The main purpose of this study is to analyze the financial performances of the enterprises issued in the BIST Chemical Petroleum Plastic Index with the focus on cash flow rates. The financial statements of 17 companies issued in the BIST Chemical Petroleum Plastic Index were examined within the scope of the study. In line with the findings and evaluations of the analysis, it has been concluded that using cash flow ratios in addition to traditional financial ratios will enable more reliable evaluations.