Kültürler arası iletişim kapsamında temel atıf hatası örneği olarak İslamfobi'nin değerlendirilmesi
Evaluation of Islamophobia as an fundamental attribution error within the context of intercultural communication
- Tez No: 649648
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ULAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Psychology, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma kapsamında İslamofobinin modern bir durum olarak ele alınması suretiyle bütünleşik bir analizi yapılmıştır. Bu kapsamda, İslamofobinin Temel Atıf Hatası bakımından değerlendirilmesi ve İslamofobinin bir ilişkilendirme sorunu olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma toplamda 2 bölümden oluşmaktadır. 1. bölümde çalışmaya ilişkin açıklayıcı hususlar ele alınmış, bölümde İslamofobi değerlendirilmiş, Temel Atıf Hatasına ilişkin değerlendirme yapılmış, 2. Bölümde ise İslamofobi ve Temel Atıf Hatası arasında mukayese yapılmış ve İslamofobinin ilişkilendirme sorunu olmasına yönelik sebepler ele alınarak değerlendirilmiştir. Yüksek lisans tez çalışması olarak hazırlanan bu çalışmada İslamofobi farklı disiplinlere başvurularak açıklanmış, Temel Atıf Hatası ise bir psikolojik deney olarak konunun değerlendirilmesi sürecinde çalışmanın odağına konulmuştur. Bu çalışmada interdisiplinel bir yaklaşım ile ele alınan İslamofobinin nedenleri ve sonuçları anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler; İslamofobi, Temel Atıf Hatası, İlişkilendirme Sorunu, Modernizm, Korku Kültürü, 11 Eylül Saldırıları, Terörizm
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, an integrated analysis of Islamophobia is considered as a modern story. In this context, it is aimed to evaluate Islamophobia in terms of Fundamental Attribution Error and correspondence bias. The study consists of 2 main chapters in total. Explanatory aspects of the study were discussed, Islamophobia was evaluated and an assessment was made regarding the Fundamental Attribution Error in the section 1, and section 2 was compared between Islamophobia and the Fundamental Attribution Error and the reasons for the association of Islamophobia were handled. In this study, which was prepared as a master thesis study, Islamophobia was explained by applying to different disciplines, while Fundamental Attribution Error was the focus of the study during the evaluation of the subject as a psychological experiment. In this study, the causes and consequences of Islamophobia, which are handled with an interdisciplinary approach. Key Words; Islamophobia, Fundamental Attribution Error, Correspondence Bias, Modernism, Culture of Fear, 11 Semptember Attact, Terrorism