Fotoğrafın iç mimarlık eğitimindeki etkisi ve görsel algı bağlamındaki rolü
The effect of photography in interior architecture education and its role in the context of visual perception
  1. Tez No: 649670
  2. Yazar: CANSIN İLAYDA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. PELİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Sanat ve sanat eğitimi günümüz çağında önemli bir bilim dalıdır. Sanat eğitimi; bu modern yaşamın önemli bir gereksinimidir, ancak fen eğitimi gibi gerekli olan bir teorik temeli vardır. Görsel sanat eğitimi kuşkusuz sanatla teknolojiyi ve bilimi birleştiren önemli bir alandır. Bu bilimin iki temel direği vardır: görsel sanatlar ve eğitim. Görsel sanatlar eğitimi ile bakmayı ve görmeyi bilen, gördüklerini farklı düşünce ve duygu boyutlarından geçirerek yorumlayan, hayal gücü gelişmiş, yaratıcı, özgün düşünen, analiz yapabilen ve iletişim kurabilen bireyler yetiştirmek amaçlanır. Bunların ışığında yapılan bu çalışma ile de sanat eğitimi içerisinde görselliğin etkisini tartışmayı temel alarak; fotoğrafın temsil özelliğinin iç mimarlık ve mimarlık eğitimdeki katkısını, görsel algının bu içerikte önemi ve yaratıcılığı nasıl etkilediği tespit edilmeye çalışılmıştır. Ankara İli'nde 6 üniversiteden söz konusu dersi veren eğitmenlerin katıldığı 8 katılımcı ile gerçekleştirilen yüz yüze görüşmeler, fotoğrafın temsil özelliğinin eğitimdeki algısal yönünü incelemek üzere gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, bu konu ile ilgili dersi veren eğitmenlerin nasıl yorumladığı ve değerlendirdiği görülmüştür. Bu amaçla eğitim programı içinde fotoğrafın temsil özelliğinin, tasarım sürecinde mekân algısı ve yaratıcılığın geliştirilebilmesi için kullanılması, olumlu ve olumsuz yönleriyle ele alınacaktır. Aynı zamanda fotoğrafın, mekânın değerlendirilmesinde bir analiz aracı olarak kullanılmasının, bahsi geçen olumsuzlukları giderecek araçlardan biri olduğundan yola çıkılarak, mekân eğitimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışma, Türkiyedeki iç mimarlık/mimarlık bölümleri için geliştirilecek bir değerlendirme kılavuzuna yönelik önerilerle sonlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Art and art education is an important science of our age. Art education; it is an important requirement of modern life, which is necessary but has different methods and theoretical foundations such as science education. An important field that combines art with technology and art and science is undoubtedly visual arts education. This science has two main pillars: visual arts and education. It is aimed to raise individuals who know how to look and see with visual arts education, interpret what they see through different thoughts and feelings, develop imagination, creative, original thinking, analyze and communicate. Based on discussing the effect of visuality in art education, with this study in the light of these; it has been tried to determine the contribution of the representation feature of photography in interior architecture and its education, the importance of visual perception in this content and how it affects creativity. Face-to-face interviews with 8 participants attended by the instructors from 6 universities in Ankara were held to examine the perceptual aspect of the representation feature of photography in education. In addition, it was seen how the instructors giving the lesson on this subject interpreted and evaluated. For this purpose, the use of the representation feature of photography in the education program for the development of space perception and creativity in the design process will be discussed with its positive and negative aspects. At the same time, it is thought that the use of photography as an analysis tool in the evaluation of the space will contribute to space education based on the fact that it is one of the tools to eliminate the mentioned problems. Study ends with suggestions for the guide to be developed for an evaluation in Turkey's interior design /architecture departments.