İç mimarlık eğitiminde fotografik temsilin interdisipliner tabanlı alternatif bir mekan analiz aracı olarak ele alınması
Consideration of photographic representation as an interdisciplinary-based alternative space analysis tool in interior architecture education
- Tez No: 770966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GÖRGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma, fotoğraf olgusunun ve araçsallığının iç mimarlık disiplininde bir ifade, öğreti, anlatı ve analiz aracı olarak kullanılabilmesi potansiyelinin araştırılması ve bu potansiyelin güncel iç mimarlık eğitiminde yer alması gerektiği savı üzerinden temellenmektedir. Bu sav doğrultusunda, fotoğrafın ortaya çıkışıyla beraber geçirdiği evrim, çalışma biçimi ve mekanla olan etkileşimi araştırılmaktadır. Fotoğrafın ortaya çıkışıyla beraber mekan ve fotoğraf sürekli etkileşim içinde olmuş, günümüzde de olmaya devam etmektedir. Bu etkileşim, modern dönemin mimarlık fotoğrafçıları, fotoğraf teknikleri ve eğilimleri bağlamında tartışılmıştır. Modern dönemle beraber mimari tavırdaki ve tasarım yaklaşımlarındaki dönüşüm, dönemin öne çıkan mimarlık ve tasarım okullarında da görülmüş ve görsel iletişim için üretilen ifade biçimleri eğitim programları içinde yer almıştır. Bu bağlamda, güncel iç mimarlık eğitimine katkı sunması beklenerek, modern dönemin mimarlık ve tasarım okullarının fotografik temsil ve ifade araçlarını kullanma biçimleri ve eğilimleri incelenmiştir. İç mimarlık, görsel algı ve görme eyleminin duyusal olarak ön planda olduğu bir disiplindir. Dolayısıyla iç mimarlık eğitiminde öğrencilerin öznel bir görme ve ifade biçimi; mekansal bir bakış ve içgörü mekanizması; eleştirel ve pragmatik bir görü oluşturmaları beklenmektedir. Bu çalışma kapsamında, iç mimarlık öğrencilerinin ifade biçim ve eğilimlerini ortaya çıkarabilecek/geliştirebilecek bir iç mekan analiz yaklaşımı önerisi yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında önerilen yaklaşım, tezin kuramsal çerçevesini oluşturan mekansal ve fotografik üretimlerin ilişkisi; mimarlığın görsel temsili; tasarım ve mimarlık öğretilerinde fotografik imgenin önemi ve fotoğrafın mekanla var olan ilişkisi üzerinden temellenmiştir. Konuyla ilgili teorik araştırmalar, okumalar ve tartışmalara ek olarak, iç mimarlık öğrencilerinin katılımcı olarak yer aldığı alan çalışmaları yapılmıştır. Bu alan çalışması için fotografik araç ve yöntemlerin baz alındığı iki aşamalı bir egzersiz tasarlanmıştır. Bu egzersizlerin operasyonel adımları ve mekanizması yapılandırılmış bir alıştırma olarak iç mimarlık tasarım stüdyosu öğrencileri ile test edilmiştir. Bu çalışmada önerilen mekan analiz yaklaşımının ve geliştirilen mekan fotoğrafı tabanlı deneysel çalışmanın, iç mimarlık bölümü lisans öğrencilerinin iç mekana bakışı, iç mekanı görme ve kavrama becerileri ile mekan bileşenleri ve atmosferinin algılanması, analizi ve deşifre edilmesinde içgörü becerilerini pozitif yönde etkilemesi hedeflenmekte ve önerilen yaklaşımın güncel iç mimarlık müfredatına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is based on the argument that the potential of photography phenomenon and its instrumentality to be used as an expression, teaching, narrative and analysis tool in the discipline of interior architecture and that this potential should be included in contemporary interior architecture education. In line with this argument, the evolution of photography with its emergence, its working style and its interaction with space are investigated. With the emergence of photography, space and photography have been in constant interaction and continue to do so today. This interaction is discussed in the context of architectural photographers, photography techniques and trends of the modern era. With the modern period, the transformation in architectural attitudes and design approaches were also seen in the prominent architecture and design schools of the period, and the forms of expression produced for visual communication were included in the education programs. In this context, the forms and tendencies of using the photographic representation and expression tools of the architecture and design schools of the modern period were examined, with the expectation that they would contribute to contemporary interior architecture education. Interior architecture is a discipline in which visual perception and visual act are at the forefront of sensory. Therefore, a subjective way of seeing and expressing students in interior architecture education; a spatial gaze and insight mechanism; They are expected to form a critical and pragmatic view. Within the scope of this study, an interior analysis approach has been proposed that can reveal/develop the expression styles and tendencies of interior architecture students. The approach proposed within the scope of this study is the relationship between spatial and photographic productions that form the theoretical framework of the thesis; visual representation of architecture; It is based on the importance of photographic image in design and architecture teachings and the relationship of photography with space. In addition to the theoretical researches, readings and discussions on the subject, field studies were conducted in which interior architecture students participated as participants. For this field study, a two-stage exercise based on photographic tools and methods were designed. The operational steps and mechanism of these exercises were tested with interior design studio students as a structured exercise. In this study, it is aimed that the proposed space analysis approach and the developed space photography-based experimental study will positively affect the interior architecture bachelor students' ability to view the interior, see and comprehend the interior, and their insight skills in perceiving, analyzing and deciphering the space components and atmosphere. It is thought that it will contribute to the architecture curriculum.