Yaşlı bireylerde kişilik özellikleri başarılı yaşlanma ve ego bütünlüğünün psikolojik uyum üzerindeki etkisi
The effect of successful aging and ego integrity on psychological adaptation in elderly individuals
- Tez No: 649689
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT MORSÜNBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu yapılan araştırmada yaşlılarda kişilik özellikleri, başarılı yaşlanma ve ego bütünlüğünün psikolojik uyum ile aralarındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmış olup ölçeklerin uygulandığı araştırma grubu 50-95 yaş aralığında Osmaniye ilinde yaşayan bireylerden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırma grubuna Kişisel Bilgi Formu, Hızlı Büyük Beşli Kişilik Testi, Başarılı Yaşlanma Ölçeği, Ego Bütünlüğü ve Umutsuzluk Ölçeği, psikolojik uyumu ölçmek amacıyla Yaşam Doyumu Ölçeği ve Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analiz edilmesi sırasında AMOS 22 ve SPSS 23 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizi noktasında değişkenler arasındaki ilişkiyi test etmek amacıyla Pearson Momentler Çarpım korelasyon Katsayısı, bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki yordayıcı etkilerini belirlemek amacıyla hiyerarşik regresyon analizinden faydalanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre yaşam doyumu ve depresyonun bağımsız değişkenler ile aralarındaki ilişkinin anlamlı olduğu görülmüştür. Hiyerarşik regresyon analizi sonucunda cinsiyet değişkeninin yaşam doyumunu anlamlı bir şekilde yordamadığı ancak depresyonu anlamlı bir şekilde yordadığı görülmüştür. Ayrıca başarılı yaşlanma duygusal denge, deneyime açıklık ve ego bütünlüğünün yaşam doyumunu; sağlıklı yaşlanma, dışa dönüklük, duygusal denge, deneyime açıklık ve ego bütünlüğünün depresyonu anlamlı bir şekilde yordadığı bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between personality traits, successful aging and ego integrity and psychological adjustment in the elderly. Relational screening model was used in the study and the research group, where the scales were applied, consists of individuals living in the province of Osmaniye between the ages of 50-95. In the research, Personal Information Form, Quick Big Five Personality Test, Successful Aging Scale, Ego Integrity and Hopelessness Scale, Life Satisfaction Scale and Depression Scale were applied to the research group as a data collection tool. During the analysis of the data obtained from the research, AMOS 22 and SPSS 23 package program was used. In order to test the relationship between variables at the point of data analysis, Pearson Moments Product Correlation Coefficient was used, and hierarchical regression analysis were used to determine the predictive effects of independent variables on the dependent variable. According to the findings obtained from the research, the relationship between life satisfaction and depression with independent variables was found to be significant. As a result of the analyzed hierarchical regression analysis, it was observed that the gender variable could not predict life satisfaction significantly, but significantly predicted depression. In addition, it is found out that successful aging emotional balance, openness to experience and life satisfaction significantly and that healthy aging, extraversion, emotional balance, openness to experience, and ego integrity predicted depression significantly.