Bir hava çoğaltılıcı fanın titreşim ve gürültü karakteristiğinin sayısal araştırması
Numerical investigation of vibration and noise characteristic of the air multiplier fan
- Tez No: 649690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günlük hayatımızda kullanmakta olduğumuz kanat yapısına sahip pervanelere alternatif olarak tasarlanan kanatsız hava çoğaltıcılar hem verim hem de daha az gürültü yaptığı için daha konforlu bir kullanım nedeniyle sağladığı avantajlarla önemli bir hale gelmiştir. Bu çalışmada hava çoğaltıcı fan profil kesitinin oluşturulması için NACA 0012 airfoil kullanılmıştır. Tasarımı yapılan geometri yedi farklı parametreye göre optimize edilmiştir. Bu parametreler; hucüm açısı, genişlik, boy, aralık, iç ve dış çaplar ve kuyruk uzunlukları olarak belirlenmişlerdir. Maksimum debiyiyi veren geometri seçilerek akustik analiz yapılmış ve havanın hareketinden kaynaklı oluşan doğal gürültü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Desigend as an alternative to fan with wing structure that we use in our daily lives,In this study, the effects of drying methods on antioxidant and antimicrobial activities of grape seed extracts of wingless air multiplier have become important with their advantages due to a more comfortable usage since they make both efficiency and less noise. In this study, NACA 0012 airfoil was used to create the air multiplier fan profile cross section. The designed geometry has been optimized according to seven different parameters. These parameters are; attack angle, width, length, range, internal and external diameters and tail lengths. The acoustic analysis was performed by selecting the geometry that gives maximum flow rate and natural noise caused by the movement of the air was examined.