Memduh Şevket Esendal hikâyelerinde aile
'Family' in the stories of Memduh Şevket Esendal
- Tez No: 649695
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yaşadığı yılların Türkiye tarihi açısından taşıdığı değer de göz önüne alındığında Türk edebiyatı tarihinde, özellikle Türk hikâyeciliğinde oldukça önemli bir yerde bulunan Memduh Şevket Esendal'ın hikâyelerinde toplumsal konular oldukça önemli yer tutar. Toplumsal konulara özellikle eğilmiş ve aile değerlerine kutsiyet atfetmiş olan yazarın hikâyelerinde aile teması oldukça sık rastlanan bir konudur. Bu çalışmada, Esendal'ın oldukça önemli bulduğunu pek çok kez dile getirdiği“aile”kavramı, hikâyeleri üzerinden incelenmiştir. Kadın ve erkeğin aile içindeki konumları, ruhsal durumları, ev içi ve sosyal alanlardaki konumlanış biçimleri, çocuk karakterlerin hikâyelerdeki yeri ve çocuk dünyasından ailenin görünümü tespit edilmiştir. Sonuç olarak,“Memduh Şevket Esendal Hikâyelerinde Aile”tezinde kadın-erkek ilişkileri ve bu ilişkileri belirleyen iç ve dış unsurlar, Esendal'ın hikâye karakterlerinin gözünden aile kavramının nasıl olduğuna, ne olduğuna dair çıkarımlar yapılmasına imkân doğması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Having regard to importance of his life time to Turkish history, Memduh Şevket Esendal holds an important role in Turkish History of Literature and Turkish Storytelling. He especially worked on social topics and accredited holiness to family values. Family theme can be found frequently in his works. In this study,“family”notion which is often considered significant by Esendal is analyzed from his work. Male and female positions in family, their state of minds, positions of them in house and in social life, roles of child characters in stories and outlook of their families from children's point of view are detected. As a result, the thesis of“Family In Memduh Şevket Esendal Stories”is aiming to identify family notion by questioning male and female relations and internal, external factors that defines those relationships by Esendal's story characters point of view.