Türkiye'de kredi temerrüt takası ve pay senedi fiyatı arasındaki ilişkinin sektörel bazda incelenmesi
Turkey credit default swap and at the base of the sectoral analysis of the relationship between stock prices
- Tez No: 649697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ABDİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmada, kredi temerrüt takas primi ile pay senedi fiyatları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla 2013-2019 dönemine ait haftalık kredi temerrüt takas primi ile Borsa İstanbul ve alt sektörler bazında pay senedi fiyatı (BİST hizmet endeksi, BİST mali endeksi, BİST sınai endeksi, BİST teknoloji endeksi) verileri kullanılmıştır. Kredi temerrüt takas primi ve pay senedi fiyatları arasındaki uzun dönem ilişkiyi test etmek amacıyla çalışmada Engle-Granger ve Johansen-Juselius eşbütünleşme yaklaşımlarından yararlanılmıştır. Her iki eşbütünleşme yaklaşımı da kredi temerrüt takas primi ile sektörel pay senedi fiyatları arasında uzun dönem ilişki olmadığını ortaya koymuştur. Kısa dönem dinamikleri için simetrik ve asimetrik nedensellik analizlerinden yararlanılmıştır. Seriler arasındaki nedensellik ilişkisi Granger (1969), Toda-Yamamoto (1995) ve Hatemi-J (2012) nedensellik yaklaşımları kullanılarak araştırılmıştır. Kısa dönem dinamiklerine göre bazı alt sektörler bazında pay senedi fiyatlarından kredi temerrüt takas primine doğru nedensellik ilişkisi söz konusudur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to estimate the relationship between credit default swap premium and stock prices data. For this purpose, data set including weekly credit default swap premium and stock prices for BIST 100 and sub-sectors such as BIST service, BIST financial, BIST industrial, BIST technology were used for the period of 2013-2019. In order to test the long-term relationship between credit default swap premium and stock prices, Engle-Granger and Johansen-Juselius co-integration approaches were used in the study. According to the co-integration analysis, there are no the long-run relationship between credit default swap premium and sectoral stock price indices. The symmetrical and asymmetrical causality analyzes were used to reveal short-run dynamics. The causal relationship between series was investigated by using Granger (1969), Toda-Yamamoto (1995) and Hatemi-J (2002) causality approaches. According to short-term dynamics, there is a causality relationship from stock prices to credit default swap premium on some sub-sectors basis.