BİST'te işlem gören gıda sektöründeki işletmelerin performanslarını entropi ağırlıklandırmaya dayalı yöntemlerle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the performance of companies in the food sector traded in BIST with methods based on entropy weighting
- Tez No: 649707
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LETİFE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
İşletmeler finansal performanslarını belirlemek ve gelecekleri hakkında doğru tahminlerde bulunmak amacıyla işletmelerin mali tablolarından elde edilen verilerin değerlendirilmesi gerekmektedir. Performans değerlendirmesi yapılırken çok sayıda kriter ve çok sayıda işletmelerin bulunması finansal oranların çelişkili sonuçlarına neden olmakta ve bu da karar verme işlemini zorlaştırmaktadır. Bu durumun önlenebilmesi için Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden yararlanılmaktadır. Çalışmada BİST'te işlem gören gıda sektöründeki 17 işletmenin finansal performansları 2013-2019 dönemlerine ait 10 finansal oran kullanılarak değerlendirilmektedir. Analizde ÇKKV tekniklerinden Entropi, TOPSIS, EDAS ve COPRAS yöntemleri kullanılarak işletmelerin performans sıralaması yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda 2013 yılında DARDL işletmesi üç yönteme göre birinci sırada yer almaktadır. 2014 yılında TATGD işletmesi EDAS ve COPRAS yönteminde birinci sırada yer almaktadır. 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında ÜLKER işletmesi üç yönteme göre birinci sırada yer almaktadır. 2019 yılında EKİZ işletmesi üç yönteme göre birinci sırada bulunmaktadır. Çalışma bulguları, işletme performans değerlendirilmesinde TOPSIS, EDAS ve COPRAS yöntemlerinin birbirini desteklediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is necessary to evaluate the data obtained from the financial statements of the companies in order to determine their financial performance and to make accurate predictions about their future. When performing performance evaluation, the prensence of many criteria and many companies causes contradictory results of financial rations, which makes the decisionmaking process difficult. In order to prevent this situantion, Multi Criteria Decision Making (MCDM) methods are used. In the study, the financial performances of 17 companies in the food sector traded on BIST are evaluated using 10 financial ratios for the 2013-2019 periods. In the analysis, the performance ranking of the companies was made by using Entropy, TOPSIS, EDAS and COPRAS methods. As a result of the study, in 2013, DARDL enterprise ranks first according to three methods. In 2014, TATDG company ranks first in EDAS and COPRAS method third in TOPSIS method. In 2015, 2016, 2017 and 2018, ULKER company ranks first according to theree methods. In 2019, EKIZ enterprise ranks first according to theree methods. The study findings show that TOPSIS, EDAS and COPRAS methods support each other in company performance evaluation.