Almanya'nın Doğu Akdeniz politikası: 1941 Merkür Operasyonu
Germany's East Mediterranean policy: 1941 Operation Mercury
- Tez No: 649706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL TAŞBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Yeni ve Yakınçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
II. Dünya Savaşında İtalya, Yunanistan'a karşı açtığı savaşta başarısız olmuştur. Mihver devletler denen ittifak içinde yer alan İtalya'nın başarısız olması ise Balkanlar'da egemenlik kurmuş olan Almanya'nın devreye girmesine sebep olmuştur. Bu gelişmeye seyirci kalması mümkün olmayan İngiltere ise siyasi ve stratejik bir adım olarak kendi çıkarları adına, Yunanistan anakarasında gerçekleşecek yeni mücadele alanında Almanya karşısında askeri gücü ile yerini almıştır. Yunanistan'da yaşanan mücadele sonucunda başarısız olan İngiliz kuvvetlerinin Girit'e tahliye edilerek çekilmekten başka bir şansı kalmamıştır. Tarih 20 Mayıs 1941'i gösterdiğinde Almanya, Doğu Akdeniz'e egemen olmak ve sonraki operasyonları için askeri bir üs elde etmek adına, Merkür Operasyonu kod adı ile Girit'e yönelik bir harekât başlatmıştır. İngiltere, Kuzey Afrika ve Orta Doğu'daki çıkarlarını koruyabilmek için uzun zamandır beklediği bu işgale hazırlanacak kadar zamana sahip olmuştur. Alman paraşütçü birlikleri, havadan iniş yaparak ada içerisindeki bir havaalanını ele geçirmeyi başarmış ve bundan sonra her geçen gün yeni takviyeler ile daha güçlü bir hale gelmiştir. Zaman Girit Adası'nda İngilizlerin aleyhine işlerken, kaçınılmaz tahliye senaryosu ile bir kez daha karşı karşıya kalmışlardır. Ancak bu defa Girit'te, Yunanistan anakarasında olduğu kadar kolay tahliye şansı bulamayan İngiltere, arkasında binlerce askerini bırakmak zorunda kalmıştır. Zira İngiltere Girit'te, Almanya kadar güçlü bir devlete karşı hava desteği olmadan direnme düşüncesinin, kumardan başka bir şey olmadığını ağır bir bedel ödeyerek anlamıştır.
Özet (Çeviri)
In the Second World War, Italy lost the war against Greece. Associated with Italy's failure in axis powers, brought about Germany to become a part of its sovereign established by Balkans. As a political and strategical step, the United Kingdom took its place in this new battle against Germany within its military power on the mainland of Greece. The British forces failed due to the struggle in Greece, and there was no choice to withdraw from Crete. On May 20, 1941, Germany launched an operation known as Operation Mercury to rule the Eastern Mediterranean to get a military base for its next operations. The United Kingdom had enough time to protect its interests in North Africa and the Middle East. German paratroopers captured an airport on the island and became more powerful with new reinforcements as days pass. While time was running out on Crete Island, English once more faced the inevitable retreating scenario. At that time, the United Kingdom was not as lucky as in Greece, England lost thousands of soldiers in Crete. It was understood that resist a powerful country such as Germany without any air support was a gamble.