Gıda sektöründe nakit yönetimi ve BİST'de işlem gören gıda işletmelerinin likidite yapılarının analizi
Cash management in food industry and the analysis of liquidity structures of the food enterprises traded in
- Tez No: 459694
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, işletmelerde önemli bir yer tutan nakit yönetiminin, nakit varlıklar ve borçlar üzerinden, gıda sektörünün nakit yönetim süreçlerinin finansal yapısı üzerine uzun dönem etkinliği ampirik olarak incelenmiştir. İşletmeler, faaliyetlerini sürdürürken, nakit yönetimlerini sürekli yapılandırmakta, maliyetlerini azaltıcı önlemler almakta ve böylece satış hasılatlarını arttırmaya yönelik projeler oluşturmaya çalışmaktadır. Küresel krizlerin de etkisiyle nakit yönetimi bu anlamda büyük önem taşımaktadır. İşletmeler nakit ve likidite yönetimlerini iyileştirmek için gerçekleştirdikleri istikrarlı satış hasılatı, alacaklarının tahsili, stok kalma süresi ve borç ödeme sorumlulukları gibi durumlar likidite performansını etkilemektedir. Tez içeriği kapsamında, BIST'te faaliyet gösteren gıda sektörünün belirleyici firmaları üzerinden, sektörün likidite, faaliyet, finansal yapı ve karlılık analizlerinin 2010-2015 dönemi mali tablo verileri değerlendirilerek, kapsamlı bir analiz çalışması yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları, sektörde yer alan işletmeler üzerinden sektörün likidite yönetimi, nakit varlıklarının finansal yükümlülüklerini karşılıyor durumdadır. Faaliyet yönetimi açısından, alacakların nakde dönüş süresi ve stok kalma süresinin kısa olması nedeniyle faaliyet yapısı güçlüdür. Finansal yapı olarak, toplam yükümlülüklerini aktif varlıklarından karşılayabilmektedir. Karlılık yapısı üzerinden ise brüt kar marjının yeterli, fakat faaliyet ve özellikle net kar marjının yeterli olmayan performansta olduğu görülmüştür. Tüm bu analizler ışığında gıda sektörünün ülke ekonomisi için çok önemli olmasına rağmen fazla yapısal sorunlarla karşı karşıya kaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Nakit ve Likidite Yönetimi, Gıda Sektörü, Sektör Analizi
Özet (Çeviri)
This study, empirically analyzes the long-term efficiency of cash-management, which takes an important place in enterprises, over the financial structure of cash management processes in food industry through cash assets and liabilities. Enterprises constantly restructure their cash management processes, take cost-minimizing precautions, and hereby try to generate projects oriented for increasing their sales income. With the effect of global crisis, cash management is of vital importance in this sense. Many such points as steady sales income that enterprises earn to recover their cash and liquidity management, the collection of their receivables, stock period, and discharge of liabilities affect the liquidity performance. Liquidity, operating, and profitability analyses of the food industry was carried out by using the data for the period 2014-2015 which were taken from the financial statements of the firms traded in BIST. The results of the study show that the liquidity management in the food industry satisfy the financial liabilities of cash assets. From the point of operating management, operating structure is strong since the average collection period of receivables and the average duration of inventory consumed are short. Total assets could satisfy the total liabilities. It is also found out that gross profit margin is sufficient but operating and net profit margin are not. In the light of all analyses, it is concluded that food industry faces a great number of structural problems. Key Words :Cash and Liquidite Management, Food Industry, Sector Analysis