Kamu yönetiminde dijital dönüşüm: Türkiye'de kamu yönetiminin dijital dönüşümüne dair bir analiz
Digital transformation in public administration: An analysis on the digital transformation of public administration in Turkey
- Tez No: 649715
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ASİLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bilgi toplumunun ortaya koyduğu dijital dünyada,“dijitalleşme”kavramının önemi gittikçe artmaktadır. Günümüzde bu teknolojik ilerlemeler sayesinde insanların hayatlarını dijital araçlar çevrelemektedir. Bu bağlamda kamu sektörlerinin dijital teknolojileri kullanımı, hizmet ve süreçlere bu teknolojileri entegre etmeleri daha hızlı, etkin, verimli, hesap verebilir bir kamu yönetimi anlayışını geliştirmiştir. Gelişen bu anlayış doğrultusunda dijital devletin önemi de oldukça artmıştır. Ülkeler kamu sektörlerinde gerçekleştirmek istedikleri dijital dönüşüm için politikalar oluşturmaya, yasalar yapmaya ve bilgi teknolojilerine yatırımlar yapmaya başlamışlardır. Çalışmanın birinci bölümünde; dijital dönüşüm kavramı ile ilgili teorik açıklamalar yapılıp, dijital teknolojilerden bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; dijital devlet kavramı hakkında teorik bilgiler ortaya koyulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, Türkiye'de dijital devlet üzerine yapılan çalışmalar üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of the concept of“digitalization”is increasing in the digital world revealed by the information society. Today, thanks to these technological advances, digital tools surround people's lives. In this context, the use of digital technologies by public sectors and their integration into services and processes have developed a faster, effective, efficient and accountable public administration approach. In line with this developing understanding, the importance of the digital state has increased considerably. Countries have begun to formulate policies, make laws and invest in information technologies for the digital transformation they want to achieve in public sectors. In the first part of the study; theoretical explanations about the concept of digital transformation were made and digital technologies were mentioned. In the second part of the study; theoretical information about the concept of digital state has been revealed. In the third part of the study, Turkey is also focused on the study of digital government.