Destinasyon pazarlaması ve markalaşma süreci: Trabzon ili örneği
Destination marketing and branding process: Trabzon province example
  1. Tez No: 649720
  2. Yazar: BERİN TÜRÜT EKŞİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ ÖZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın temel konusu: Destinasyon pazarlaması ve markalaşma sürecidir. Betimleyici bir araştırma olarak yapılan bu nitel çalışmada örnek olarak seçilen Trabzon ilinde turizm sektöründe önde gelen kamu ve özel kuruluşlara yönelik mülakat yöntemi ile elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi ve analizi yapılmıştır. Toplamda 10 katılımcı seçilerek 10 sorudan oluşan mülakat uygulanmış ve elde edilen verilerden çıkarımda bulunulmuştur. Çalışmanın temel amacı: Trabzon ili turizm alanında destinasyon pazarlaması ve markalaşmasına yönelik yapılan çalışmalar, destinasyon çalışmalarının turizm sektörüne katkısı ve Trabzon ilini seçen ülkelerin nedenleri detaylıca araştırılıp Trabzon'a katkıları incelenmiştir. Bu kapsamda alan çalışması Trabzon ili ile sınırlıkalmıştır. Destinasyon ve pazarlama çalışmaları bölgeyi tanıtma ve bölgeye yurt içi veya yurt dışından turist çekmek ve bu sayede bölgeyi, başta ekonomik olmak üzere sosyal, kültürel olarak kalındırmayı sağlamak ve bölgenin yaşam standartlarını bu sayede yükseltme faaliyetleridir. İyi bir destinasyon çalışması sonucunda bölge ulusal veya uluslararası markalaşma ile bir marka değerinin oluşması mümkündür. Yine markalaşmış bir bölgenin her alanda cazibeli olacağından turist sayısı her geçen dönem daha da artarak devam edecektir. Trabzon ilini kapsayan çalışmamızda ilin doğal zenginliklerine yönelik yapılan destinasyon ve pazarlama çalışmaları detaylıca incelenmiş ve destinasyon çalışmalarının il turizm potansiyeline katkıları ortaya konmuştur. Bu kapsamda Trabzon ilini tercih eden turistlerin yoğun olarak Orta doğu ve körfez ülkelerinden olduğu görülmüştür. Ortadoğu ve körfez ülkelerinin Trabzon ilini turizm tercihi olarak seçmelerinin çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Bunlar ilin turizm sektöründe öncü olan kuruluşların bu alanda ortaya koydukları destinasyon çalışmaları kapsamında, fuar, medya ve tanıtım, acente çalışmaları, TV, İnternet ve sosyal medya platformları olduğu görülmektedir. Yine Orta doğu ülkelerinin kurak ve çöl olması ve Trabzon ilinin ise konumu ve iklimi açısından doğal yeşilliklerle dolu olması bu ülkelerde bulunan insanlar açısından cazibe yaratıcı etki oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The basic subject of this study is Destination marketing and branding process. In this quantitive study made as discriptive research in the province of Trabzon which isselected as an example, assessmenent and analysis of the information obtained with the methodof interview is made as to the leading public and private institutions in tourism sector. An interview with ten questions has been conducted by choosing 10 participants and an inference made through the datas recieved. The basic purpose of this study destination marketing and studies carried out about branding in the area of tourism in Trabzon, the contibution of destination studies to tourism sector and the reason why the countries which chose the city of Trabzon has been searched in details and the benefits examined. Within this frame work, the are alstudy was kept limited to the province of Trabzon. Destination and marketing studies are activities to introduce the region and attract domestic and foreign tourist, and thus to help the region develop especially economically, socially and culturally and upgrade the living standarts. As a result of good destination study, it is possible for the region to increase the value of branding nationally and internationally. In addition, since a region with branding will be atractive in all fields, the number of tourist will in creasingly continue to riseevery passing day. In Our study including Trabzon province, the studies of destination and marketing related to natural richness have been examined in detail and the conributions of destination studies to potantial of tourism have been highlighted. In this context, tourists who prefer Trabzon province are mostly found to be from middle a stand gulf countries. There are various reasons why middle a stand gulf countries choose Trabzon city as their destination. Within the framework destination studies conducted in the sector of tourism in Trabzon, exibition, media and introduction, agency activities, TV, internet and social media platforms are the reasons included.