Aile işletmelerinde kurumsallaşmanın çalışanların işe adanmışlığı ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisi: Mobilya sektörü üzerine bir araştırma
Impact of institutionalization in family companies on employees' work engagement and intention to leave: A study on furniture sector
  1. Tez No: 649719
  2. Yazar: ALTAY BÖLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYNAZ UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Aile işletmeleri, dünyadaki ve Türkiye'deki şirketlerin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır ve ekonomide önemli bir yere sahiptir. Aile şirketlerinin varlığını sürdürmeleri ve gelecek kuşaklara aktarılmaları için hem aile şirketlerinin hem de aile ilişkilerinin düzenlenip sistemli bir hale getirilmeleri gerekir. Bu yöndeki düzenlemeler için aile şirketlerinin kurumsallaşması gereklidir. Günümüzün çalışma yaşamında çalışanların işletmelerin rekabet avantajını sağlayan en önemli kaynaklarından biri olduğu tartışmasızdır. İşe adanmışlıkları yüksek ve işten ayrılma niyeti düşük seviyede olan çalışanlar işletmeye daha yüksek performansla katkı sağlayacaktır. Bu bağlamda araştırmada aile işletmelerindeki kurumsallaşmanın çalışanların işe adanmışlığı ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul'da mobilya sektöründe faaliyet gösteren aile işletmeleri üzerine bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda aile işletmelerinin kurumsallaşma düzeyi ile çalışanların işe adanmışlık düzeyi arasında pozitif yönlü orta düzeyde bir ilişkinin olduğu ve işletmelerin kurumsallaşma düzeyi arttığında çalışanların da işe adanmışlık düzeyinin arttığı gözlemlenmiştir. Buna ek olarak aile işletmelerinin kurumsallaşma düzeyi ile çalışanların işten ayrılma niyeti düzeyi arasında negatif yönlü düşük düzeyde bir ilişkinin olduğu ve işletmelerin kurumsallaşma düzeyi arttığında çalışanların işten ayrılma niyeti düzeyi azaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Family businesses constitutes a large part of companies both in the world and inTurkey and has an important place in the economy. In order for family companies to survive and be transferred to future generations, both family businesses and family relationships need to be organized and systematized. Family businesses need to be institutionalized for regulations in this direction. It is unquestionable that today's working life is one of the most important resources that provide competitive advantage for businesses are employees. Employees with a high level of work engagement and low level of intention to leave jobs will contribute to the business with higher performance. In this context, the aim of the study is to evaluate the effect of institutionalization in family businesses on employee engagement and intention to leave. For this purpose, a research was conducted on family businesses operating in the furniture sector in Istanbul. In the research, questionnaire was used as a data collection tool. As a result of the analysis, it has been observed that there is a moderate positive relationship between the institutionalization level of the family businesses and the level of engagement of the employees to the work, and when the level of institutionalization of the enterprises increases, the level of engagement of the employees increases. In addition, it was concluded that there was a low negative relationship between the institutionalization level of family businesses and the level of intention to leave, and when the level of institutionalization of the enterprises increased, the level of intention to leave decreased.