Afetlerde karekod sistemi ile risk gruplarına erken müdahale
Early intervention to risk groups with the code system in disasters
  1. Tez No: 649732
  2. Yazar: EMİNE ÇAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BÜYÜKSARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kamu Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Nursing, Public Administration, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Afetler, insanların kendi kapasiteleriyle baş edemedikleri durumken başkasının bakımına muhtaç olan risk gruplarının bundan etkilenmemesi olanaksızdır. Ülkemiz jeopolitik konumu, düzensiz nüfus artışı, gelişmekte olan bir ülke olması, sanayileşmenin artması, alt yapı yetersizlikleri ve sayılabilecek pek çok neden dolayı sıklıkla afetlere maruz kalmaktadır. Yardıma ihtiyaç duyan dezavantajlı toplum bireylerinin afet anında kolay erişilebilir ve kimliklendirilebilir konumda olmaları oldukça önemlidir. Bu tez çalışmasının temel amacı en hızlı, doğru ve güvenilir bilgiyle yalnız yaşayan yaşlılara, olay sırasında anne-babasını kaybetmiş çocuklara, kadınlara, kişisel ya da sosyal yaşantısında kendi kendisine yapması gereken işleri her hangi bir noksanlık sonucu yapamayanlara, kendi hastalığı olan ve afetler de zarar görmüş kronik hastalığı bulunanlara gerekli müdahaleyi sağlayacak bilgilerin önceden depolanmasını sağlamaktır. Bu çalışmada afetlerden etkilenecek risk grupları belirlenmiş ve bu kişilere ait veriler karekod sistemine aktarılmıştır. Öncelikle risk gruplarındaki (engelliler, kronik hastalar, yaşlılar, çocuklar ve kadınlar) bireyler belirlenmiş ve daha sonra web sitesi üzerinden karekod oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
While disasters are unable to cope with their own capacities, it is impossible for risk groups that need to be cared for by someone else to be affected. Our country is frequently exposed to disasters due to its geopolitical position, irregular population growth, increasing industrialization due to being a developing country, infrastructure deficiencies and many other reasons. It is very important that disadvantaged community members in need of assistance are easily accessible and identifiable in case of a disaster. The main purpose of this thesis is to provide information to the elderly who live alone with the fastest, most accurate and reliable information, to children who lost their parents during the event, to women, to those who cannot do their own work in their personal or social life as a result of any deficiency, to suffer from their own disease and disaster. to ensure that the information that will provide the necessary intervention to those with chronic chronic disease is stored in advance. In this study, the risk groups that will be affected by disasters are determined. The data of these individuals were transferred to the data matrix system. First, individuals in the risk groups (disabled, chronic patients, elderly, children and women) were identified and then the data matrix was created on the website.