Tuz stresinde yetiştirilen mısır bitkisinin fizyolojisi ve beslenmesi üzerine yardımcı olarak en uygun hidrojen sülfürün dozunun araştırılması
Investigation of optimum hidrojen sulfide dose to improve plant physiology and nutrition of maize plants grown at saline stress
- Tez No: 649734
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma, hidrojen sülfürün (H2S), tuz (NaCl) etkisine maruz bırakılan DKC 6311 mısır çeşidi bitkisinde meydana gelen oksidatif stres ve mısır bitkisinin fizyolojik aktivitelerine etkisinin saptanması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tuz stresini olumsuz etkilerini azaltmak için farklı H2S dozları yapraklardan püskürtülmüştür. Mısır bitkileri kontrol, tuz stresi (100mM) ve tuz etkisini hafiflemesi için sodyum hidrosülfit (NaHS) hidrojen sülfit (H2S) donörü dozları (0.1mM, 0.2mM, 0.4mM) yapraklara bir haftada üç kez püskürtülerek yetiştirildi. Bitkiler 6 hafta sonunda hasat edildi. Tuz stresi, SPAD değerini, kuru ve yaş ağırlığını önemli bir oranda düşürmüştür. Tuz stresi yapraklarda sodyum (Na) artışına sebep olarak potasyum (K+) , kalsiyum (Ca+2) içeriğinin azalmasına neden olmuştur. Tuz stresi mısır bitkilerinde hidrojen peroksit (H2O2) malondialdehit (MDA), Elektrolit Sızıntısı (%ES), prolin ve antioksidant enzimlerin (süperoksit dismutaz (SOD) katalaz (CAT) peroksidaz (POD)) aktivitelerini arttırmıştır. H2S'in uygulanması tuz stresine maruz kalan mısır bitkisinin %ES, MDA ve H2O2 içeriğini azalttı. H2S ilavesi, tuz stresindeki mısır bitkisinin SPAD değerinde, yaş ve kuru ağırlığında iyileştirmeler sağladı. H2S uygulamasıyla Na'nin konsantrasyonunda azalma, K+ ve Ca+2 konsantrasyonunda artış olmuştur. H2S uygulaması tuz stresi koşullarında antioksidan sistemlerinin olumlu etkilerini artırarak tuz stresinin olumsuz etkilerini hafifletmiştir. Tüm konularda en olumlu sonuçlar 0,4 mM H2S uygulamasında belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of hydrogen sulfide (H2S) on the DKC 6311 maize cultivar plant exposed to salt (NaCl) and its effect on the physiological activities of the maize plant. Different H2S doses were sprayed from the leaves to reduce the negative effects of salt stress.Maize plants were grown at control, and salt stress (100 mM). Different H2S doses (0.1 mM, 0.2 mM, 0.4 mM) were sprayed to the leaves three times a week. Plants were harvested at the end of 6 weeks and analysis were performed to achive the proposed aims. Salt stress significantly reduced the SPAD value, dry and fresh weight. Salt stress increased sodiyum (Na) in the leaves, but reduced potassiyum (K+), calcium (Ca+2) contents. Salt stress also increased the activity of hydrogen peroxide (H2O2) malondialdehyde (MDA), electrolyte Leakage (EL), proline and antioxidant enzymes (superoxide dismutase (SOD) catalase (CAT) peroxidase (POD) in maize plants. Application of H2S reduced the EL, MDA and H2O2 content of maize plant exposed to salt stress. The addition of H2S provided improvements in the SPAD value, fresh and dry weight of the maize plant under salt stress. The application of H2S, decreased the Na content, but increased K+ and Ca+2 contents. H2S application further increased antioxidant enzymes'activities under salt stress conditions and so alleviated the negative effects of salt stress. The most positive result on all tested parameters was obtained with 0.4 mM H2S.