Sustainability in full service carriers and low cost carriers: A comparison of Turkish Airlines and Pegasus Airlines
Farklı iş modellerine sahip havayolu şirketlerinde sürdürülebilirlik performansı: Türk Hava Yolları ile Pegasus Hava Yollarının karşılaştırılması
- Tez No: 649762
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Havacılık sektöründe yaşanan gelişmeler ve sınırlı kaynaklar nedeniyle sürdürülebilirlik konusu büyük önem taşımaktadır. Havayolu şirketleri olumsuz çevresel ve sosyal etkileri azaltabilmek için iş modellerine sürdürülebilirlik stratejilerini entegre etmek zorundadırlar. Bu stratejilere örnek olarak, çevre dostu uçak tasarımları, alternatif yakıtlar, düşük salınımlı motor tasarımları ve ileri hava trafik yönetimi prosedürleri verilebilir. Bu çalışmada, iki farklı iş modelini benimsemiş olan Türk Hava Yolları (Tam Hizmet Sunan Taşıyıcı) ve Pegasus Hava Yollarının (Düşük Maliyetli Taşıyıcı) 2014-2018 yılları arasında sürdürülebilirlik olgusunu iş modellerine nasıl entegre ettikleri incelenmiştir. Sonuçlar, her iki hava yolu firmasının da sürdürülebilirliğin stratejilerine entegrasyonunda yakıt tüketimini ve salınımı azaltan filo yenilemesi konusunda başarılı olduklarını göstermektedir. Türk Hava Yolları sürdürülebilirlik konusundaki politikalarını ve raporlarını düzenli olarak kamu ile paylaşırken, Pegasus Hava Yolları başta çevresel yönetim olmak üzere sürdürülebilirlik konusundaki yaklaşımını paylaşmakta yetersiz kalmaktadır. Bu açıdan, Pegasus Hava Yollarının sürdürülebilirlik konusunda attığı adımları daha şeffaf bir biçimde kamu ile paylaşması gerekmektedir. Bu açıdan, Türk Hava Yolları iş modelinde sürdürülebilirliği daha başarılı bir şekilde ele almakta ve yapmış olduğu güçlü iletişim ve raporlama ile performansını şeffaf bir şekilde paylaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainability is important in aviation industry. The continuous growth and the use of finite natural resources question the sustainability of aviation. Thus, airline companies should implement sustainable business strategies to reduce detrimental environmental and social effects. Strategies in technological improvements may be strong solutions to improve sustainability. These include environmental-friendly aircraft design, use of alternative fuels, low emission engine design, advanced air traffic management procedures. This study explores how two airline carrier types, Turkish Airlines, a Full Service Carrier (FSC), Pegasus Airlines, a Low Cost Carrier, have addressed sustainability in their business models over the period of 2014-2018. The results reveal that both Turkish Airlines and Pegasus have performed well in the strategic integration of sustainability due to the substantial investments in fleet renewal and advancements, that reduce emissions and fuel consumption. While Turkish Airlines follows publicly available policies and publish sustainability reports disclosing the progresses, Pegasus Airlines is not successful in addressing and communicating its sustainability activities to the shareholders and stakeholders. Thus, as a FSC Turkish Airlines' strategies leans more strongly towards sustainability than Pegasus Airlines.