Sustainability in full service carriers and low cost carriers: A comparison of the Turkish Airlines and Pegasus Airlines
Tam hizmet taşıyıcılarda ve düşük maliyetli taşıyıcılarda sürdürülebilirlik: bir Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları karşılaştırması
  1. Tez No: 727368
  2. Yazar: ASLİHAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Havacılık sektöründe yaşanan gelişmeler ve sınırlı kaynaklar nedeniyle sürdürülebilirlik konusu önemli bir hal almıştır. Havayolu şirketleri olumsuz çevresel ve sosyal etkileri azaltabilmek için iş modellerine sürdürülebilirlik stratejilerini entegre etmek durumundadırlar. Bu stratejilere örnek olarak, çevre dostu uçak tasarımları, alternatif yakıtlar, düşük salınımlı motor tasarımları ve ileri hava trafik yönetimi prosedürleri verilebilir. Bu çalışmada, iki farklı iş modelini benimsemiş olan Türk Hava Yolları (Tam Servis Taşıyıcı) ve Pegasus Hava Yollarının (Düşük Maliyetli Taşıyıcı) sürdürülebilirlik konusunu iş modellerine nasıl entegre ettikleri incelenmiştir. Sonuçlar, her iki hava yolu firmasının da sürdürülebililiğin stratejik entegrasyonunda yakıt tüketimini ve salınımı azaltan filo yenilemesi ve geliştirilmesi konusunda başarılı olduklarını göstermektedir. Türk Hava Yolları sürdürülebilirlik konusundaki politikalarını ve raporlarını düzenli olarak kamuoyu ile paylaşırken, Pegasus Havayolları başta çevresel yönetim olmak üzere sürdürülebilirlik konusundaki yaklaşımını paylaşmakta yetersiz kalmaktadır. Bu açıdan, Pegasus Hava Yollarının başta çevre yönetimi olmak üzere sürdürülebilirlik konusunda attığı adımları şeffaf bir biçimde paylaşması gerekmektedir. Bu açıdan, Türk Hava Yolları iş modelinde sürdürülebilirliği daha başarılı bir şekilde ele almakta ve yapmış olduğu güçlü iletişim ve raporlama ile performansını şeffaf bir şekilde paylaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainability is important in aviation industry due to its continuous growth and the use of finite natural resources. Thus, airline companies should implement sustainable business strategies to reduce detrimental environmental and social effects. Strategies in technological improvements may be strong solutions to improve sustainability. These include environmental-friendly aircraft design, use of alternative fuels, low emission engine design, advanced air traffic management procedures. This study explores how two airline carrier types, Turkish Airlines, a Full Service Carrier (FSC), Pegasus Airlines, a Low Cost Carrier, have addressed sustainability in their business models. The results reveal that Turkish Airlines and Pegasus are both doing well in the strategic integration of sustainability due to their large investments in fleet renewal and advancements, which reduce fuel consumption and emissions. While Turkish Airlines follows publicly available policies and publish sustainability reports disclosing the progresses, Pegasus Airlines is not successful in addressing and communicating its sustainability activities to the shareholders and stakeholders. Thus, as a FSC Turkish Airlines' strategies leans more strongly towards sustainability than Pegasus Airlines.