Okul müdürlerinin yönetim süreci işlevlerinde karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri: Bir nitel analiz
Problems and solutions provided by school managers in the management process functions: A qualitative analysis
  1. Tez No: 649801
  2. Yazar: ERDOĞAN KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ASİLTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılında okul müdürlerinin okul yönetimi sürecine ait işlevleri yerine getirirken karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik geliştirdikleri çözüm yollarını belirlemektir. Nitel araştırma yaklaşımıyla gerçekleştirilen araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılı Trabzon'un ilçelerinde yer alan anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lisede görev yapan 18 okul müdürü oluşturmaktadır. Veriler literatür taraması ve uzman görüşü sonucu üç bölümden oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik ve betimsel analiz teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma verilerinden elde edilen bulgulara göre okul müdürlerinin yönetim süreci işlevleri kapsamında en fazla personel hizmetleri, okul işletmesi hizmetleri ve eğitim-öğretim hizmetleri alanlarında sorunlarla karşılaştığı tespit edilmiştir. Bu sorunların dağılımı incelendiğinde, personel hizmetleri alanında“personelin görevlendirilmesi, denetlenmesi ve yetiştirilmesi”; okul işletmesi hizmetleri alanında“maddi imkansızlıklar”; eğitim ve öğretim hizmetleri alanında ise“öğretimin yapılması-izlenmesi ve rehberlik”konularının ön plana çıktığı görülmüştür. Okul müdürleri karşılaştıkları bu sorunların bir kısmını öğretmen, öğrenci, veli, üst yöneticiler ve çevre ile gerçekleştirdikleri iletişim ile çözebildiklerini, ancak“öğretmen atama takvimi, ücretli öğretmen görevlendirilmesi, okul geliri”gibi birçok sorunda çözüm üretemediklerini ifade etmişlerdir. Özellikle öğretmen yetiştirilmesi ve eğitim öğretim faaliyetlerinde karşılaşılan sorunlara daha etkili çözüm yolları üretebilmeleri için okul müdürlerinin bu alanlarda gelişimlerinin desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the problems faced by school principals in performing the functions of the school management process in 2019-2020 academic year and the solutions they have developed for these problems. The study group of the research carried out with a qualitative research approach is composed of 18 school principals working in kindergarten, primary school, middle school and high school located in the districts of Trabzon in the 2019-2020 academic year. The data were collected using a semi-structured interview form consisting of three sections as a result of the literature review and expert opinion. The data obtained were analyzed using content and descriptive analysis techniques. According to the findings obtained from the research data, it was found that the principals encountered problems in the fields of personnel services, school business services and education services within the scope of the management process functions. When the distribution of these problems is analyzed,“assignment, supervision and training of the personnel”in the field of personnel services;“financial impossibilities”in the field of school business services; In the field of education and training services, it has been observed that the issues of“teaching-monitoring and guidance”come to the fore. School principals stated that they could solve some of these problems they faced with their communication with teachers, students, parents, senior managers and the environment, but they could not find solutions for many problems such as“teacher appointment calendar, paid teacher assignment, school income”. The development of school principals in these areas should be supported in order to produce more effective solutions to the problems faced especially in teacher training and education and training activities.