The role of Pea3 and Elk1 in neuronal circuits and metastasis
Nöronal devre oluşumu ve metastazda Pea3 ve Elk1'in rolü
  1. Tez No: 649846
  2. Yazar: MUSTAFA DOĞUKAN METİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Pea3 proteinleri, ETS bölgesi transkripsiyon faktörü süper ailesine ait bir alt grup olup, Pea3, Erm ve Er81'den oluşmaktadır. Branşlaşma gösteren farklı dokularda anlatımı görülen bu proteinler, sinir sisteminde motor nöron devrelerin oluşturulması, retina farklılaşması, akson uzaması gibi çok çeşitli olaylarda rol oynamaktadırlar. Laboratuvarımızda uzun yıllar çalışılmakta olan bu proteinlerin yakın zamanda grubumuzca akson uzama mekanizmaları deşifre edilmeye ve bu olayı hangi genler üzerinden kontrol ettikleri tanımlanmaya başlanmıştır [Kandemir vd., 2014; Kandemir vd., 2017]. Bundan sonraki aşamada bu tanımlanan genlerden hangisi veya hangilerinin, özellikle motor nöron – duyu nöronu devrelerindeki seçiciliğinde ve rol oynadığını aydınlatmak kalmıştır. Bu amaca yönelik olarak yürütülen bu tezde, nöronal devre oluşumunu taklit edecek mikroakışkan çip sistemi laboratuvarımızda kullanılmaya başlanmıştır. Bu sistemde, yabani tür ve fosfo-mutant Pea3 versiyonları transfekte edilmiş olan NSC-34 hücrelerindeki akson uzamaları takip edilmiş ve NeuronJ programı ile kantifiye edilmiştir. Başarıyla yürütülerek sonuçlanmış olan bu projenin bulguları baz alınarak, bundan sonraki aşamalarda farklı Pea3 aile üyeleri ve değişik hücre tipleri ile motor nöron devre oluşumunu çalışmak mümkün olabilecektir. Bu çalışmaya ek olarak, ETS transkripsiyon faktörlerinin bir alt familyası olan üçlü kompleks faktörün (TCF) bir üyesi olan Elk-1'in, laboratuvarımızda yapılan çalışmalarda SOX2, NANOG ve POUF51 hedef genleri belirlenmiş ve Elk-1 ve bu hedef genlerin nöroblastom hücre dizisindeki korelasyonları araştırılmıştır. Bu çalışmada glioblastom hücre dizilerinde ELK-1 ve hedef genlerin qPCR yöntemi ile korelasyonunun araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre Glioblastoma tedavi yöntemlerinin geliştirilmesinde yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Pea3 proteins are a subfamily of the ETS transcription factor superfamily, consisting of Pea3, Erm and Er81. These proteins, which are expressed in different tissues exhibiting branching, play a role in a variety of events such as formation of motor neuronal circuits in the nervous system, retinal differentiation, axon prolongation. These proteins, which have been studied extensively for many years in our laboratory, were recently found to be important determinents of axon elongation through novel transcriptional targets [Kandemir et. al., 2014; Kandemir et. al., 2017]. The next step has been to identify the specific target genes that play a role in the selectivity of motor neuron circuits. In this thesis, a microfluidic-based system has been established in our laboratory in order to provide an experimental system to mimic neuronal circuit formation. In this system, wildtype and phosphomutant versions of Pea3 have been transfected to NSC-34 motor neuron cell lines, axon elongation has been monitored and quantified by NeuronJ program. The findings of this successfully implemented project are expected to be used in studying motor neuron circuitry with different Pea3 family members and different cell types. In addition to this study, Elk-1, a member of the triple complex factor (TCF) which is a subfamily of ETS transcription factors, was determined as SOX2, NANOG and POUF51 target genes in our laboratory and correlations of Elk-1 and these target genes in neuroblastoma cell line were investigated. In this study, it is aimed to investigate the correlation of ELK-1 and target genes in glioblastoma cell lines with qPCR method. According to the results of this study, it is thought that it will be helpful in developing Glioblastoma treatment methods.