Investigation of the function and potential crosstalk of ELK-1 and PEA3 proteins in neurons
Nöronlarda ELK-1 ve PEA3 proteinlerinin potansiyel çapraz-karışımı ve fonksiyonunun incelenmesi
- Tez No: 539007
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM YILMAZ, PROF. DR. IŞIL KURNAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ETS süper ailesi üyeleri olan PEA3 ve ELK-1 transkripsiyon faktörleri çeşitli hücresel süreçlerin düzenlenmesinde rol oynamaktadırlar. Elk-1 transkripsiyon faktörü, spesifik hedef genlerini regüle ederek nöronlardaki sağ kalım olaylarını düzenleyerek hücreler açısından hayati bir önem taşımaktadır. Pea3 proteinleri, Pea3, Erm ve Er81'den oluşmakta olup branşlaşma gösteren farklı dokularda anlatımı görülen bu proteinler, sinir sisteminde motor nöron devrelerin oluşturulması, retina farklılaşması, akson uzaması gibi çok çeşitli olaylarda görev almaktadır. Bu çalışmada, Pea3 proteinin nörit ve akson uzantılarını NSC- 34 hücrelerinde artırdığı ve Serin 90, Serin 285 gibi fosforlanma bölgelerinin bu süreçte önemli olduğunu gösterdik. Ayrıca neurofilament-L ve neurofilament-M genleri de Pea3 transkripsiyon faktörünün hedef genleri olarak belirlenmiştir. İnformatik ve mikrodizin temelli analizler ile Pea3-VP16 aşırı anlatımlı SH-SY5Y hücrelerinde diğer hedef genlerin tanımlamaları yapıldı. Mikrodizin sonuçları Pea3 proteininin LTP ile ilişkili olan Mapk3, Prkcb ve Ntrk3 gibi genlerin anlatımını düzenleyebileceğini gösterdi. Bu regülasyonu anlayabilmek için Paris-Sud Üniversitesi, Paris Saclay, Sinir Bilim Enstitüsü'nde Dr. Serge Laroche ve ekibi ile hipokampüsteki Pea3, Erm ve Er81 proteinlerinin anlatımları, lokalizasyonları ve ayrıca nöral aktivasyon ve sinaptik pilastisite ile ilişkili hedef genlerin olası regülasyonu incelendi. Sinir sistemi gelişimi ve akson gelişimi ile ilgili yolakları araştırmak için qPCR, ChIP ve benzer yöntemler kullanıldı. Aynı zamanda, Pea3 ailesi üyeleri Pea3, Erm ve Er81'in hedef gen özgünlüğünü çeşitli model sistemler kullanarak sinir sisteminde, nöronal farklılaşmada ortak ve özgün hedef genlere odaklanıldı. Sonuç olarak proliferasyondan nöral farklılaşmaya geçişi koordine ettiğini düşündüğümüz Elk-1 ve Pea3'ün birbirlerini ve ilişkili olduğu diğer ETS proteinlerini çapraz düzenlediğini gösterdik. Tüm bu çalışmalar Pea3 ve Elk-1 proteinlerinin sinir sistemindeki rolünü ayrıntılı olarak anlamamızı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
PEA3 and ELK-1 transcription factor, members of the widely-known ETS superfamily, play role in various cellular processes. Elk-1 transcription factor is vital for cells due to regulates cell survival by regulating specific target genes in neurons. Pea3 proteins, consisting of Pea3, Erm, and Er81, are expressed in different tissues exhibiting branching, play a role in a variety of events such as formation of motor neuronal circuits in the nervous system, retinal differentiation, axon elongation. In the current study, we showed that Pea3 protein could promote neurite extension and axonal outgrowth in NSC-34 cells, and that phosphorylation sites such as Serine 90 and 285 are important for this function. We have also identified neurofilament-L and neurofilament-M as novel targets for Pea3 transcription factors. Other potential target genes have been identified in silico and microarray-based work in Pea3-VP16 overexpressed SH-SY5Y cells. Our microarray results indicated that Pea3 could regulate the expression of LTP-related genes, such as Mapk3, Prkcb and Ntrk3, as well as many other genes in axon guidance and neurotrophin signaling pathways. To explore LTP-related targets, we investigated Pea3, Erm, and Er81 expression and localization in the hippocampus as well as the possible regulation of these genes and of target genes in relation to neuronal activation and plasticity with Dr. Serge Laroche and his team at Paris Saclay Neuroscience Institute, University Paris-Sud. To investigate nervous system development and axon outgrowth related pathways, we have used qPCR, ChIP and other assays. Subsequently, we have also addressed target specificity of Pea3 family members Pea3, Erm, and Er81, particularly their overlapping vs specific target genes in neuronal differentiation in the nervous system using various model systems. And finally, we have shown that Elk-1 and Pea3 appear to cross-regulate each other and other ETS proteins, which we believe is to coordinate the transition from precursor proliferation to neuronal differentiation. All these studies contributed to our detailed understanding of the roles of Pea3 and Elk-1 proteins in the nervous system.