The Relations between the Ottoman Empaire and Bolshevik Russia (1917-1918)
1917-1918 Osmanlı-Bolşevik ilişkileri
- Tez No: 64986
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KIRIMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Rusya'ya karşı“yalnız kalmamak”kaygısı Osmanlı Hükümeti'nin Birinci Dünya Savaşı'na İttifak Devletleri tarafında girme kararını almasında birinci dereceden rol oynamıştır. Öte yandan, bu ülkede yaşayan Müslümanların Rus boyunduruğundan kurtarılması Osmanlı Genelkurmayı'nın Rusya'ya dönük savaş hedeflerinin ana temasını oluşturmuştur. Fakat, savaşın hemen birinci yılında Doğu Cephesi'nde yaşanan Sarıkamış felaketi bu taşanların gerçekleştirilmesine önemli bir ket vurduğu gibi, hatırı sayılır bir Osmanlı arazisinin Rus ordusu tarafından işgaline meydan vermiştir. 1917 Şubat'ında Rusya'da patlak veren devrim ve Ekim ayında Bolşevikler'in iktidarı ele geçirişi Osmanlı yöneticilerine bütün bu olumsuzlukları telafi etme ve savaşın başında şekillenen stratejik hedefleri gerçekleştirebilme yönünde hayati bir fırsat sunmuştur. 1917-1918 yıllan arasında Osmanlı Hükümeti'nin izlediği Rusya politikasının iki önemli ayağı vardır. Kısa vadede Rus işgali altındaki Doğu vilayetlerinin kurtarılması ve şartların izin verdiği ölçüde ilave toprak ele geçirilmesi amaçlanmıştır. Rusya ile imzalanan Brest-Litovsk Andlaşması ile bu hedef başarıyla gerçekleştirilmiştir. Uzun vadede ise, Osmanlı yönetimi, Kafkaslar' da gelecekteki Rus saldırılarına engel olacağı düşünülen tampon devletler kurdurmayı planlamıştır. Bu amaçla Brest Andlaşması'nı müteakip günlerde Osmanlı Ordusu'nun bölgedeki askeri harekatları devam etmiştir. Osmanlı devleti Kafkas halklarının Rusya'dan ayrıldıklarını ilan etmeleri için hem askeri hem de politik yönden büyük bir baskı göstermiştir. İlerleyen günlerde Kuzey Kafkasya da bu kapsama alınmış, hatta İç Rusya ve Türkistan bölgelerinde yaşayan Müslümanların da istiklallerine kavuşturulmalarının planlan yapılmıştır. Dolayısıyla, savaşın son iki senesinde Bolşevik ve Osmanlı hükümetleri arasındaki ilişkilerin ana konusunu Osmanlı Hükümeti'nin Kafkasya'ya ve Rusya Müslümanları'na dönük tasarrufları teşkil etmiştir. Osmanlı Hükümeti'nin bu yöndeki emelleri sadece Rusya ile anlaşmazlıkların doğmasına sebebiyet vermemiş, aynı zamanda Almanya ile de önemli siyasi çatışmaların temelini oluşturmuştur. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The fear of being left alone against Russia in an environment of confronting blocs was the main fector behind the decision of the Ottoman government to enter the First World War on the side of the Central Powers. The liberation of the Muslims of Russia from the Russian yoke henceforth became one of the important war objectives of the Ottoman Supreme Command. Nevertheless, the tragic defeat of the Ottoman army in Sarıkamış did not only constitute a serious obstacle against the realization of these aspirations, but it also helped the Russian army to penetrate deep into Ottoman territory. The outbreak of the revolution in Russia and the Bolshevik power seizure in October 1917 provided the Ottoman government with the opportunity of compensating war losses and realizing the strategic aims embodied on the eve and at the beginning of the Great War. The Ottoman government's policy with regard to Russia between 1917-1918 can be analyzed under two main stages. In the short-run the primary aim was the restoration of the pre-war frontier with Russia and acquisition of as much territory in Transcaucasia as possible. With the Russian Treaty of Brest- Litovsk, the Ottoman government successfully accomplished its plans with regard to Transcaucasia. In the long-run Ottoman leaders aimed at separating Transcaucasia from Russia in order to create therein independent states that would prevent Russian aggression in the future. In spite of the peace treaty with the Bolsheviks, the Ottoman army continued ite military operations in the region. The Ottoman government did everything in its power, militarily or politically, to persuade the Transcaucasaan peoples to proclaim their independence. As time went on, Ottomans were not only satisfied with Transcaucasia and North Caucasia was made part of these strategic aims. There were even plans concerning the independence of the Muslims of the Volga basin and Turkestan. Consequently, the primary subject of the relations between the Ottoman and Bolshevik governments in the final two years of the war was the Ottoman activities with regard to the Caucasus region and the Muslims of Russia. These Ottoman objectives not only caused disagreements with the Bolsheviks, but also became a serious source of contention with Germany.