Turkey's relations with the Bolsheviks (1919-1922)
Türkiye'nin Bolşeviklerle ilişkileri (1919-1922)
  1. Tez No: 206364
  2. Yazar: NESRİN ERSOY MCMEEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUR BİLGE CRİSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZETErsoy-McMeekin, NesrinMaster Tezi, Uluslararsı İlişkiler BölümüTez Yöneticisi: Yar. Doç. Nur Bilge CrissMayıs 2007Rus İmparatorluğu 6-7 Kasım 1917 Bolşevik Devrimiyle tamamen yıkılırken,Osmanlı İmparatorluğu son nefesini 30 Ekim 1918 de Mondrosta verecektir. Artıkher iki devlet içinde geriye dönülmez yeni bir başlangıç başlayacaktır. Rusya'daiktidara gelen Bolşevik Hükümeti ile Türkiye'de ayaklanmanın öncülüğünü yapanAnkara Hükümeti ortak düşmana karşı savaşmaktadır. Her iki hükümetde kendisiniispatlamak, Bolşevikler için rejimini ve hareketini de, dünyaya duyurmak ve yaymakamacındadır. İşte bu noktada Moskova ve Ankara Emperyalist Avrupa Devletlerinekarşı birbirlerinin müttefiki olurlar. Fakat dostluk ilişkileri karşılıksız değildir.Bolşevikler kendi rejimlerini Anadoluya yaymak ve mümkünse Anadolu'yu daSosyalist bir Cumhuriyet olarak Sovyetler Birliğine katma arzusundayken,Kemalistler Anadoluyu Bolşevik egemenliğine sokmadan Rusların maddi ve manevidesteklerini almak arzusundadır. İşte bu arzular arasında gidip gelen Türk Bolşevikİlişkileri de hergün değişmektedir. Bu tez çalışmasında Rusya'daki Bolşevik Devletiile Türkiye'deki Milliyetçi Hareket (daha sonradan Ankara Hükümeti) arasında TürkKurtuluş Savaşı esnasındaki ilişkileri inceleyerek, iki ülke arasındaki müttefikliğinboyutlarını ve nedenlerini açıklamaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTErsoy-McMeekin, NesrinM.A. Department of International RelationsSupervisor: Asst. Prof. Nur Bilge CrissMay 2007While the Russian Empire was completely destroyed by the BolshevikRevolution of 6-7 November 1917, the Ottoman Empire gave its last breath in MudrosArmistice in 18 October 1918. There would be a new beginning without return forboth nations from then on. The Bolshevik Government in Russia and AnkaraGovernment, which was the leader of the resistance in Turkey, started to fight againstthe common enemy. Both of the governments aimed to prove themselves, whileBolsheviks were trying to declare and expand their regimes and movements, to theWorld. Right at that point, Moscow and Ankara became allies against the ImperialistEuropean States. However, their friendship was not without a cost. While Bolshevikswere aiming to expand their regimes to Anatolia and if possible aimed to makeAnatolia a Socialist Republic of the Soviet Union, Kemalists aimed to get material andspiritual support of the Bolsheviks without adopting their regimes in Anatolia. Thus,Turkish-Bolshevik relations would change everyday according to these aims. Thisstudy evaluates the relations between the Bolshevik Government in Russia and theNationalist Movement (later Ankara Government) in Turkey during the Turkish Warof Independence, and explains the dimensions and reasons of this alliance.