An analysis of Turco-Greek dispute within the framework of European Union and NATO
  1. Tez No: 64985
  2. Yazar: HIZIR TARIK OĞUZLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı Türkiye ile Yunanistan arasındaki mevcut sorunları Avrupa Birliği ve NATO çerçevesinde incelemektir. İkili ilişkilerde ilginç olan gelişme bu iki ülkenin kendilerini Batı dünyasının temel organizasyonları olan Avrupa Birliği ve NATO' ya dahil etmek istemeye başlamalarından sonra ortaya çıkmıştır. Her ne kadar, hem bu ülkelerde hem de uluslararası camiada birçok çevre Türkiye ve Yunanistan'ın muhtemel bir AB yada NATO üyeliği sonucunda aralarında barışa ve yardımlaşmaya dayalı ilişkilerin ortaya çıkacağım umduysa da, sonraki gelişmeler bunları haksız çıkardı. Bir taraftan eski problemler çözülmezken, diğer taraftan Kıbrıs' da ve Ege Denizi'nde yeni ihtilaflar ortaya çıktı. Yazarın buradaki temel amacı iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulmasında bu uluslararası organizasyonların muhtemel etkilerini incelemektir. Özellikle Kıbrıs sorununun gelişiminde AB'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni üyelik sürecine dahil etme karan, bu kararın Kıbrıs sorumunun çözümüne muhtemel etkileri çerçevesinde, incelenecektir. Eserde ki temel argümanlardan birisi de, iki ülkenin NATO çerçevesinde işbirliği yaptıkları takdirde, muhtemel bir çözüm için gerekli olan ortamın yaratılacağım göstermek olacaktır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to analyze the current problems between Turkey and Greece by making special references to the European Union (EU) and NATO. The interesting point in Turo- Greek relations took place after these countries began to seek ways to integrate themselves with the western world by seeking membership in the major institutions of this block, mainly EU and NATO. Although many circles both from these countries and from the international community had expected that possible membership of Turkey and Greece in these international organizations would suffice for the emergence of a peaceful and cooperative relationship between these countries, the developments following their membership in these organizations disproved them. While, on one hand, the old problems between these two intensified, on the other hand, there took place some new points of contentions over Cyprus and the Aegean Sea. The major aim of this study is to have a brief look at the characteristics of bilateral relations within the framework of EU and NATO. The writer aims at analyzing the possible roles of these above-mentioned organizations in the deterioration of bilateral relations by making special reference to the problems which have been arisen due to the involvement of these international bodies in bilateral relations. A special emphasis has been made to the role of the EU in developments that took place in the course of the Cyprus dispute. Especially, the membership prospects of the Greek Cyprus Government in the EU, that gain importance after the EU included IVCyprus in the membership list in December, 1997, have been analyzed keeping in mind the possible repercussions of this development in solution of the Cyprus dispute. One of the major aims of this study is to show that Turkey and Greece might create a suitable environment to make progress in the solution of their disputes, as soon as they cooperate seriously under the roof of NATO. Trying to solve problems within NATO framework, rather than using EU mechanisms, would yield more positive results in the near future.