Açık deniz rüzgar türbinleri için uygun yer seçim kriterlerinin irdelenmesi ve ülkemiz Ege kıyıları için uygulanması
Investigation of suitable site selection criteria for offshore wind turbine and application for Aegean coasts of Turkey
- Tez No: 649866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik–Hidroloji ve Su Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Rüzgar enerjisi insanoğlu tarafından, yaklaşık 2000 yıldır çeşitli amaçlarda kullanılmıştır. Rüzgar enerjisini mekanik enerjiye çeviren yel değirmenleriyle başlayan gelişim süreci 21. yüzyılda açık deniz rüzgar türbinleriyle devam etmektedir. Bu çalışmada açık deniz rüzgar türbinlerinin gelişimi ve bu gelişime sebep olan faktörler değerlendirilmiştir. Açık deniz rüzgar türbinlerinin tasarım sürecinin en önemli basamağını oluşturan uygun yer seçim kriterleri detaylı şekilde incelenmiştir. Uygun yer seçiminde kullanılan yöntemler ve mühendislik çözümleri değerlendirilmiştir. Açık deniz rüzgar enerjisi bakımından yüksek potansiyele sahip olan Ege kıyılarında tekil temel açık deniz rüzgar türbinleri için uygun alanları belirlemek hedeflenmiştir. Bu kapsamda Ege bölgesinde kıyıya yakın olan 14 adet meteoroloji istasyonundan alınan rüzgar verileri öncelikle WAsP Climate Analyst 3.1 programı ile analiz edilmiştir. Daha sonra, rüzgar hızı açısından uygun olan bölgeler için vektör haritalar Global Mapper ve WAsP Map Editor ile oluşturulmuştur. WAsP 12.3 programı ile nihai analizi yapılarak rüzgar atlasları elde edilmiştir. Tekil temel açık deniz rüzgar türbinleri maksimum 40 m deniz derinliklerine kadar uygulanabildiği için 40 m deniz derinliğinden fazla alanlar elenmiştir. Açık deniz rüzgar türbini yerleşimi için sorun teşkil eden yasak sahalar (askeri eğitim ve atış sahaları, dalışa yasak sahalar, deniz tabanı kablo hatları ve gemi güzergahları) tespit edilmiş ve haritalar üzerine işlenmiştir. Uygun bölgeler için türbin yerleşimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wind energy has been used by human beings for various purposes for about 2000 years. The development process, which started with windmills converting wind energy into mechanical energy, continues with offshore wind turbines in the 21st century. In this study, the development of offshore wind turbines and the factors causing this development are evaluated. The eligible site selection criteria, which constitute the most important step in the design process of offshore wind turbines, have been examined in detail. The methods and engineering solutions used in choosing the appropriate location were evaluated. It is aimed to determine suitable areas for monopile foundation offshore wind turbines on the Aegean coasts, which have high potential in terms of offshore wind energy. In this context, wind data obtained from 14 meteorological stations close to the coast in the Aegean region were first analyzed with the WAsP Climate Analyst 3.1 program. Later, vector maps for regions suitable for wind speed were created with Global Mapper and WAsP Map Editor. Wind atlases were obtained by making the final analysis with the WAsP 12.3 program. Since monopile foundation offshore wind turbines can be applied up to 40 m sea depths, areas over 40 m sea depth have been eliminated. Forbidden areas (military training and shooting fields, no-diving areas, sea floor cable lines and ship routes) that pose a problem for offshore wind turbine placement have been identified and written on maps. Turbine layout has been made for suitable regions.