Modernizm ve fotojurnalizm kavramları bağlamında hafıza inşası ve merhamet yorgunluğu
Memory building and compassion fatigue in the context of the concepts of modernism and photojournalism
  1. Tez No: 649899
  2. Yazar: DİLARA ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT KABAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ M. ÇAĞATAY GÖKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Journalism, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez, toplumsal bellek ve bilinç oluşturarak hafıza inşası yaratan fotoğrafın, kamuoyunu harekete geçirecek güçte olduğunu örneklerle ifade etmeyi, buna bağlı olarak da modernizm sonrası medya hareketleri ile günümüz yeni medya akımının bir sonucu olarak 'imge bombardımanı'nın toplumsal bilinç inşasını sekteye uğratarak, kültürel amnezi ve merhamet yorgunluğuna yol açtığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca tezde, modernizmin tüketime dayalı sisteminin yeni medyada olduğu gibi anıtsal mekanlarda da kendini gösterdiği, bu alandaki örnekler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Modernizmle birlikte sürekli bir akış halinde sürekliliği sağlanan imgeler, belleklerdeki yığılma sonucu, normalleşmeye neden olmaktadır. Bu anlamda, ticari amaçlar doğrultusunda görünürlüğü artan anıtsal mekanlar ile enformasyon görselleri, önce hafıza inşasıyla kolektif belleği yaratmakta, daha sonrasında ise bu sistemi unutturarak kültürel amneziye yol açmaktadır. Alışma ve normalleşme süreçleri ise merhamet yorgunluğu riskini doğurmakta, bu anlamda hatırlatan ve unutturan iki karşıt etki sonucunu oluşturmaktadır. Kamuoyunda etkiler yaratan toplumsal olayları ve savaşları içeren fotoğraflar, şiddet pornografisi de yaratmaktadır. Kan, ölüm, şiddet içeren söz konusu bu fotoğraflar, yeni medyanın sansasyon odaklı enformasyon iletiminde, sanal bir gerçeklik algısı oluşturmakta, izleyiciyi röntgenci konumuna sokarak, duyarsızlığa ve acının normalleşmesine sebep olmaktadır. Tezde, izleyicilerde gerçekleşen acının normalleşmesi durumunun, olayları bire bir deneyimleyen muhabirlerde, nasıl bir etki bıraktığı üzerinde durulmuştur. Modernizmin daha fazla enformasyon odaklı yeni medya sistemi, muhabirlerin de daha çok travmatik olaya maruz kalmalarına ve merhamet yorgunluğu yaşama ihtimallerine neden olmaktadır. Bu anlamda tez, modernizm sonrası medyanın bir getirisi olan imge bombardımanının, etik sorumluluklar ve profesyonel yükümlülükler çerçevesinde enformasyonu ileten muhabirlerin merhamet yorgunluğu yaşama riskine dikkat çekmeye çalışmıştır. Buna bağlı olarak, yerli ve yabancı, yazılı/görsel medyada çalışan 11 savaş muhabiri ile (Coşkun Aral, Christopher Morris, Can Ertuna, Bünyamin Aygün, Felat Bozarslan, Greg Marinovich, Güray Ervin, Kenan Yeşilyurt, Murad Sezer, Paul Hansen, Onur Çoban) yüz yüze, telefon ve e-posta yoluyla, amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılarak, yarı yapılandırılmış kişisel görüşmeler yapılmıştır. Muhabirlerin yaşadığı merhamet yorgunluğu, yapılan mülakatlara verilen cevaplar özelinde değerlendirilmeye çalışılmış, tanı koyma amacı güdülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is to express with examples that the photo that creates memory building by creating social memory and consciousness is strong enough to mobilize public opinion and as a result of today's new media movement with post-modernism media movements. It aims to reveal that image bombardment interferes with the construction of social consciousness, leading to cultural amnesia and compassion fatigue. In addition, the thesis is evaluated within the framework of the examples in this field that the consumption-based system of modernism manifests itself in monumental spaces as well as in the new media. Images that are continuously provided in a continuous flow with modernism cause normalization as a result of the stacking in memory. In this sense, monumental spaces and information visuals, which increase visibility in line with commercial purposes, first create collective memory with memory building and then lead to cultural amnesia by forgetting this system. The processes of getting used and normalization at risk compassion fatigue, in this sense, the result of two opposing effects that remind and forget. Photographs involving social events and wars that have public influences also create pornography of violence. These photos, which include blood, death, violence, create a virtual perception of reality in the sensation-oriented information transmission of the new media, make the viewer a voyeuristic position, causing insensitivity and pain to normalize. The thesis focuses on the normalization of pain in the audience, what effect it has on reporters who experience events one-on-one. Modernism's new information-driven new media system leads to reporters being exposed to more traumatic events and a chance of experiencing compassion fatigue. In this sense, the thesis has tried to draw attention to the risk of experiencing compassion fatigue by reporters who transmit information within the framework of ethical responsibilities and professional obligations of image bombardment, which is a return of post-modernist media. Accordingly, 11 war reporters working in domestic and foreign (Coşkun Aral, Christopher Morris, Can Ertuna, Bünyamin Aygün, Felat Bozarslan, Greg Marinovich, Güray Ervin, Kenan Yeşilyurt, Murad Sezer, Paul Hansen, Onur Çoban), written/visual media, face-to-face, telephone and e-mail, using criteria sampling from sample methods for purposes, semi-structured personal interviews were conducted. The compassion fatigue experienced by the reporters, the answers to the interviews were tried to be evaluated in particular and the purpose of diagnosing was not intended.