Modernizm ve postmodernizm tartışmaları ekseninde 20. yüzyıl batı resminde kent olgusu
The Fact of city in 20 th century's western painting in the context of modernism and postmodernism discussions
- Tez No: 103898
- Danışmanlar: DOÇ. MÜMTAZ SAĞLAM
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET 19. yüzyılın başında meydana gelen aydınlanma, sanayileşme gibi köklü atılımlar yeni bir çağın başlangıcını oluşturmaktadır. Bu çağın en önemli özelliği giderek doğal yaşamdan koparak bilim ve teknoloji temelli yeni bir toplum ve kültürel çevre yaratma girişimidir. Modern olarak adlandırılan bu dönem, eski geleneksel çevreyi yıkarak yeni bir mekan yaratmaya girişir. Bu mekansallaştırma çalışmaları bugünkü uygarlığın temelini oluşturan sanayileşmiş, her tür yeni aracın, yapıların yer aldığı farklı kültürlerin buluştuğu kentleri yaratmaktadır. Modern sanat bu ortamdan doğar ve doğal meskenini kentlerde bulur. Bu açıdan bakıldığında, geleneksel yaşamın çözülerek yeni temeller üzerinde yükselen kentlerin yeni sanatsal biçimleri doğurması kaçınılmazdır. Sanatın bu yöndeki dönüşüm süreci içinde fotoğraf, sinema gibi teknik yeniden üretim araçlarının etkisi büyüktür. Kentlerdeki yeni yaşam biçimi; hareketi, hızı, devinimi, aynı zamanda toplumsal ve bireysel huzursuzlukları, gerilimleri de beraberinde getirmektedir. Genel olarak modemizm kentlerdeki bu olgulardan yola çıkarak resimsel karşılıklar yaratmaya girişir. Modern kentin mimari yapılanması, daha çok geometrik bir temele dayanır. Bu anlayışın temelinde karmaşadan uzak, makine düzeninde işleyen bir kent tasarımı yatmaktadır. Mekanik dünyadan beslenen bu düşünce, gittikçe anlaşarak, kendi oluşum sürecini dışavuran bir anlatımı benimser. Postmodernizm ise modemizmin anlaşma, sadeleşme yolundaki bu tavnna karşı çıkarak modemizmin dışanda bıraktığı her şeyi içeriye alır. Modemizmin kurumsal, akademik, mekanik düzenini reddederek; popüler ve kitle kültürü ürünlerine, süslemeye, geleneğe, tarihselliğe geri döner, 1960 sonrası yeniden üretim mantığının olanaklannı sonuna kadar kullanarak kendi söylemini gerçekleştirir. Dolayısıyla geçmiş dönemin tüm üslupları, gündelik yaşamın nesneleri, reklam imgeleri eklektik bir düzenlemeyle tekrar gündeme gelir. Burada amaç tüm kentin seyirlik bir sanat nesnesi konumuna indirgenmesi ve bu yaşam biçiminin estetikleştirilmesidir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Radical developments like Enlightenment and industrialism at the beginning of the 19th century had been the signs of a new age. The most important characteristic of this age is the initiatives for the creation of a new society and cultural environment, by gradually being distinct from the natural life, based on science and technology. This period called as modern which aims to construct a new space by eliminating the traditional environment. The new space establishment studies create cities that are the foundation of today's industrialized civilizations in which different cultures meet and every kind of new tool and formation exist. Modern art derives from this environment and finds its natural place in cities. From this point of view, after the dissolution of traditional life, cities built on new basis inevitably create new art types. Technical reproduction tools, like photography and cinema have a great effect on this transformation period of art. At the same time, new life styles at cities and its speediness, achievement and dynamism bring the communal and individual anxieties and tensions. By starting these facts in the cities, modernism generally tries to create pictorial responses. Architectural structure of modem cities mostly founded on a geometric ground. Under this perception, there is a city design which works like a mechanical system free from chaos. This thought feeding from the mechanical world accepts a clearer language in the expression of its existence process. On the other hand, post-modernism involves everything left out by the modernism by opposing to its attitude of clearance and simplicity. By refusing the institutional, academic and mechanical system of modernism, it returns to the productions of popular and mass culture, decoration, tradition and historical values. By using the advantages of reproduction understanding of the end of 1960's, it expresses its discourse. Therefore, all styles of past period, objects of daily life and advertisement images come back into life by an eclectic composition. The aim in here is to reduce the city to a spectacular art object and to transform this life style into an esthetic appearance. VII