Modernizm ve sonrası resim sanatındaki imlerin semantik açıdan incelenmesi
Semantic examination of signs in painting art with and after modernism
- Tez No: 117233
- Danışmanlar: PROF. ATİLLA ATAR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
11 SANATTA YETERLİK TEZ OZU MODERNİZM VE SONRASI RESİM SANATINDAKİ İMLERİN SEMANTİK AÇIDAN İNCELENMESİ Ata Yakup KAPTAN Resim-iş Eğitimi Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 2002 Danışman: Prof. Atilla ATAR Duyguların, düşüncelerin ve heyecanların dışa vurulması sonucu ortaya çıkan sanat, mağara duvarındaki işlevsel resimlemelerden, günümüzdeki kavramsal sunulara kadar birçok imi (işaret, gösterge v.s.) bünyesinde bulundurmuş, sanatçı ve insanlar arasındaki iletişimi sağlamıştır. İm, gösteren ile gösterilen arasında köprü görevi görür, îmler herhangi bir nesnenin karşılığı olduğu sürece, im aracılığıyla tanımlanan nesneyle sürekli bir ilişki içerirler. Bu ilişki imlerin semantiğidir (anlambilim). Resim sanatında, günümüze kadar yaşanan süreç içinde sanatçılar, çalışmalarında imlere yer vermişlerdir. İmler doğrudan veya plastik anlatım kuralları içinde yer almışlardır. Sanatçının kendisine özgü geliştirdiği biçim dili (resim, heykel, seramik, mimari), beden dili (dans, bale) ve yazın dili; onun kendisini ifadesi için birer iletişim aracıdır. Böylece, sanatçının kişiliğinde yer alan imler; biçime, sekile ve harekete dönüşerek alıcıya aktarılmış olur. Her bir im belki de farklı anlamlar içermektedir. Özellikle alıcılar, eleştirmenler ve sanat yorumcularının sanat ürünlerini incelerken semantik (anlambilimsel) ve semiyotik (göstergebilimsel) incelemeyi en iyi şekilde yapmaları gerekmektedir. Bu şekilde sanatın özgün tarihi içinde geçmişten günümüze kadar kullanılan imler daha da anlaşılır kılınacaktır.
Özet (Çeviri)
uı ABSTRACT Summary Of Doctorate Thesis In Art Semantic Examination Of Signs In Painting Art With In And After Modernism Ata Yakup KAPTAN Department of Painting Art Education Anadolu University Social Sciences institute, November 2002 SupervisonProf. Atilla ATAR The art arising as a result of emotions, thoughts, excitements has included the signs from functional paintings on the wall of the caves to today's conceptual presentations and provided the communication between the people and the artists. Sign functions as a bridge between artist and the object expressed by artist. As long as the signs are equivalent of any object, they include a permanent connection with the object defined by means of the sign. This connection is semantics of signs. In the art of painting the artists include signs in their works within the period experienced up to now. The signs take place directly or within the rules of plastic expression. Form language (drawing, sculpture, ceramics, architecture), body language (dance, ballet), word language (poetry, literature) developed by the artist himself are the means of communication to express himself. In this way, the signs showing the personality of the artist are transfered to the receiver turning into form, shape and motion. Maybe each sign includes different meanings. Especially it is necessary for receivers, critics and art commentators to examine the semantic and semiotic study in the best way while examining the works of art. In this way, signs used from the past to present within the original history of art will be more comprehensible.