Akciğer kanserli olgularda stereotaktik ablatif beden radyoterapisi kalite kontrolleri için hastaya özgü tümör ve solunum izlemi fantomu tasarımı
Quality assurance of patient specific tumor and respiratory tracking phantom design of stereotactic ablative body radiotherapy in lung cancer patients
- Tez No: 649913
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZYİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Bioengineering, Physics and Physics Engineering, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyoterapi Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
. Hareketli tümörlerin radyoterapi tedavisi, çevredeki dokuyu korurken tümörü yeterince tedavi etmek için farklı stratejilerin kullanılabileceği zorlu bir görevdir. Bu stratejilerin karmaşıklığı doğru ve uygun kalite güvenirliği testlerini gerektirmektedir. Bu tezde sunulan çalışma, zamana bağlı geometrilere verilen dozu tahmin etmek ve doğrulamak için yöntemlerin geliştirilmesine odaklanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla hastaya özgü insan toraksını temsil eden antropomorfik bileşenler içeren tümör ve solunum izlem fantomu üretilerek akciğer kanserli olgularda stereotaktik ablatif beden radyoterapisi kalite kontrollerinde kullanılımı hem mekanik hem de dozimetrik olarak farklı tedavi platformu ve tedavi teknikleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Radiotherapy treatment of mobile tumors is a challenging task where different strategies can be used to adequately treat the tumor while protecting the surrounding tissue. The complexity of these strategies requires accurate and appropriate quality reliability tests. The study presented in this thesis was carried out by focusing on the development of methods to estimate and verify the dose given to time-dependent geometries. For this purpose, tumor and respiratory follow-up phantom containing anthropomorphic components representing the patient-specific human thorax were produced and their use in stereotactic ablative body radiotherapy quality controls in lung cancer patients were evaluated both mechanically and dosimetrically with different treatment platform and treatment techniques.