Diyabetik ve non-diyabetik hastalarda alt ekstremite cerrahisi anestezinde uygulanan adduktor kanal ve popliteal siyatik sinir bloğu kombinasyonunun postoperatif duyusal ve motor blok süreleri ile ağrı skoru açısından karşılaştırılması
Comparison of adductor canal and popliteal sciatic nerve block combination in diabetic and non-diabetic patients undergoing lower extremity surgery:a postoperative evaluation of sensory/motor block durations and analgesic scor
- Tez No: 1021327
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EROĞLU, DOÇ. DR. ERSAGUN TUĞCUGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızda, diz altı alt ekstremite cerrahisi uygulanan diyabetik ve nondiyabetik hastalarda ultrason rehberliğinde gerçekleştirilen adduktör kanal bloğu ile popliteal siyatik sinir bloğu kombinasyonunun blok karakteristikleri ve postoperatif analjezi profili açısından karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, gözlemsel çalışma Aralık 2025 – Mart 2026 tarihleri arasında yürütüldü. Başlangıçta diz altı alt ekstremite cerrahisi planlanan 55 hasta değerlendirmeye alındı; belirlenen dışlama kriterleri doğrultusunda 7 hasta çalışma dışı bırakıldı. Geriye kalan 48 hasta (18 yaş ve üzeri, ASA I–III risk grubu) analize dahil edildi. Hastalar diyabet tanı durumuna göre diyabetik (Grup D, n=24) ve nondiyabetik (Grup N, n=24) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm hastalara ultrason rehberliğinde adduktör kanal bloğu (15 ml %0,25 bupivakain) ve popliteal siyatik sinir bloğu (20 ml %0,25 bupivakain) uygulandı. Blok başlangıç süresi, duyusal ve motor blok süreleri, ilk analjezik gereksinim zamanı ve postoperatif ağrı skorları (NRS) değerlendirildi. Bulgular: Blok başlangıç süresi diyabetik grupta anlamlı derecede daha kısa bulundu [9.5 (7–10.5) dk vs. 13 (10.8–15) dk; p=0.003]. Duyusal blok geri dönüş süresi (8.9 ± 2.4 saat vs. 6.2 ± 2.4 saat), motor blok geri dönüş süresi [10 (9–12) saat vs. 6 (5.8–9) saat] ve ilk analjezik gereksinim zamanı (9.5 ± 2.5 saat vs. 6.7 ± 2.6 saat) diyabetik grupta anlamlı derecede daha uzun saptandı (tüm parametreler için p<0.001). Postoperatif NRS skorları her iki grupta zamanla artış gösterdi (p<0.001). Hasta memnuniyeti açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0.112). Sonuç: Diyabetik hastalarda ultrason rehberliğinde uygulanan adduktör kanal bloğu ile popliteal siyatik sinir bloğu kombinasyonunda blok başlangıcı daha kısa, buna karşın duyusal ve motor blok süreleri ile analjezik gereksinim zamanı daha uzun bulunmuştur. Bu bulgular, diyabetik hastalarda periferik sinir bloklarının süre özelliklerinin farklılık gösterebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to compare the block characteristics and postoperative analgesia profile of the combination of an adductor canal block and a popliteal sciatic nerve block performed under ultrasound guidance in diabetic and nondiabetic patients undergoing below-knee lower extremity surgery. Materials and Methods: This observational study was conducted between December 2025 and March 2026. Initially, 55 patients scheduled for below-knee lower extremity surgery were assessed for eligibility; 7 patients were excluded based on the predefined exclusion criteria. The remaining 48 patients (aged 18 and over, ASA I–III) were included in the final analysis. Patients were divided into two groups according to their diabetes diagnosis: diabetic (Group D, n=24) and non-diabetic (Group N, n=24). All patients underwent ultrasound-guided adductor canal block (15 ml 0.25% bupivacaine) and popliteal sciatic nerve block (20 ml 0.25% bupivacaine). Block onset time, sensory and motor block durations, time to first analgesic requirement, and postoperative pain scores (NRS) were evaluated. Results: The block onset time was found to be significantly shorter in the diabetic group [9.5 (7–10.5) min vs. 13 (10.8–15) min; p=0.003]. The sensory block recovery time (8.9 ± 2.4 hours vs. 6.2 ± 2.4 hours), motor block recovery time [10 (9–12) hours vs. 6 (5.8–9) hours], and the time to first analgesic requirement (9.5 ± 2.5 hours vs. 6.7 ± 2.6 hours) were found to be significantly longer in the diabetic group (p<0.001 for all parameters). Postoperative NRS scores increased over time in both groups (p<0.001). No significant difference was found between the groups in terms of patient satisfaction (p=0.112). Conclusion: In diabetic patients, the combination of an adductor canal block and a popliteal sciatic nerve block performed under ultrasound guidance resulted in a shorter block onset time but longer sensory and motor block durations, as well as a longer time to analgesic requirements. These findings suggest that the duration characteristics of peripheral nerve blocks may vary in diabetic patients.